Anasayfa SEO Domainin seo’ya etkisi

Domainin seo’ya etkisi

Yazan Can Cankıran
Domainin seo'ya etkisi

Domainin seoya etkisi

Domainin seo’ya etki eden hususları aşağıdaki gibidir ;

  • Domain adının seoya etkisi
  • Domain uzantısının seoya etkisi
  • Domain uzunluğunun seoya etkisi
  • Domain yaşının seoya etkisi

Domain adı : Domainde sitenin içeriğinin ana kategorisi geçerse bu işlem seo çalışmasına +1 ek puan kazandıracaktır. Google’a girip haber yazarsak çıkan sitelerin çoğunun domain adında haber kelimesinin geçtiğini görebiliriz. Haber yazdığımızda Google arama motorunda bold olarak okunan yerler arama motorunun kelime seçicisi tarafından saptanıp bu sitenin aranan ilgili kelimeye dair daha çok ilgili olduğunu gösteriyor. Her ne kadar bunun ortadan kalktığı konuları gündeme gelse de bu etki günümüz 2014 yılında devam etmektedir.

Domain uzantısı : Domain uzantılarının önemi gerçekten büyük bir rol oynamaktadır. Lokasyonlu domainler her klasmanda tüm domainlerden üstündür örneğin .com.tr domaini Türkiye’de ki aramalarda .com dan da üstün olarak gösterilebilir. Gen.tr gibi domainlerle .tr uzantılı domainlerin listesi daha da uzamaktadır fakat bunların akılda kalıcılık bakımından ve .com (company = şirket) olduğundan Türkiye lokasyonlu sitelerin baş tacı .com.tr dir. Eğer sitenin tüm haklarına sahipseniz .com.tr alan adınıda sipariş listenize ekleyin.

Edu, gov uzantılı domainlerin google bazından çok daha fazla bir avantajı vardır. Bunun sebebide google tarafından çok güvenilir gelmesidir herkes alamaz. Bu alınan domainler  belirtilen yüksek eğitim askeri vb kuruluşların sorumluluğu altındadır. .COM.TR yi herkes bir şirket kurarak ya da şahsi şekilde alabilir fakat gov ya da edu gibi devlet onayı alan domainleri alamazlar.

Kronolojik sıraya göre diğer etki eden domainler

  • .COM
  • .NET .ORG
  • Diğer Domainler

Domain uzunluğu : Bir domainin kelime sayısı ikiden fazla olmaya başladığında hem kullanıcılar tarafından akılda tutulamaz olacaktır hemde Google açısından link uzunluğu ve kategori fazlalığı olarak görülerek bir eksi puan alınacaktır. Bu şu demektir mesela bir gitar eğitimi veren web siteniz var bu site gitaregitimidersleri.com olursa eğer hem ders kelimesine keyword kasıyor hem de eğitim kelimesine keyword kasıyor anlamına gelir. Buda keyword fazlalığının bir örneğidir.

Domain yaşı :  Domain yaşı bir web sitesinin otoritesini kanıtlayan çok önemli unsurdur. Alan adlarının kayıt süresi ile alan adı içerisinde olan kurulu web sitesinin yaşantısının da doğru orantıda olması, Google botları tarafından takip edilmektedir. Eğer yaşlı bir domain aldıysanız ve bu domain yıllardır sadece park durumunda ise bu kriterden çok faydalanamazsınız.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat