Anasayfa Dijital Pazarlama Dijital Pazarlama Nedir ?

Dijital Pazarlama Nedir ?

Yazan Can Cankıran

Dijital pazarlama, İnternetin, mobil cihazların, sosyal medyanın, arama motorlarının ve diğer interaktif araçların müşterilere ulaşmak için kullanılmasıdır. Bazı pazarlama uzmanları, dijital pazarlamayı, müşterilere yaklaşım konusunda yeni yollar gerektiren ve yeni bir alan olarak görmektedir. Dijital pazarlamayı anlamak için, müşterilerin dijital pazarlama kanallarında, geleneksel pazarlama yolları ile karşılaştırıldığında nasıl davrandılarını anlamayı gerektirir.

Dijital Pazarlamayı Anlamak

Dijital pazarlama, belirli bir müşteri kitlesini hedefler ve tamamen interaktiftir. Dijital pazarlama, yükselişteki bir pazarlama metodudur ve arama sonuçlarına yönelik reklamları, e-mail reklamlarını ve sponsorlu tweetleri, kısacası, müşteri ve firma arasında iki taraflı bir iletişim sunan ve bu sayede geri bildirim almayı kolaylaştıran her şeyi içerir. Dijital pazarlama, İnternetten pazarlamadan (online pazarlama) ayrı bir kavramdır. İnternetten pazarlamada, ürünlerin tanıtımı için kullanılabilecek tek kanal İnternettir. Fakat dijital pazarlama, telefonlarda, metro platformlarında, bir video oyununda ya da akıllı telefon oyunlarında karşımıza çıkabilir.

Dijital pazarlama sadece İnternet üzerinden tanıtım yapmak anlamında kullanılan bir terim değildir. Kullandığı tanıtım ve pazarlama araçları arasında web siteleri, sponsorlu Tweetler, arama sonuçların yönelik reklamlar, ATM’ler, video oyunları ve daha fazla sayıda araçlar bulunmaktadır.

Dijital pazarlama jargonunda, reklam verenler genelde kaynak olarak adlandırılırken, hedef kitlenin üyeleri de alıcılar olarak görülür. Kaynaklar sık sık, son derece spesifik, iyi tanımlanmış alıcıları içerir. Örneğin,  önceleri sadece günün belli saatleri aktifken, 24 saat aktif olmaya karar veren bir fast food dükkanı, vardiyalı çalışanları ve gezginleri hedef alan dijital tanıtımlar oluşturur. Çünkü, gece vakti çalışan ve tüketim ağına dahil olan insanların büyük kısmını bu kişiler oluşturmaktadır. Reklamlarda bu kişiler, gece vakti sipariş vermeyi mümkün hale getiren bir restoran bulma uygulamasını indirmeye teşvik edilir ve bu reklamlar genel olarak ATM’ler, benzin istasyonları, web siteler gibi, hedef kitlenin geceleri sık sık bulunacağı ortamlara verilir.

Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital pazarlamanın birçok kanalı mevcuttur. Firmanıza uygun dijital pazarlama yöntemini bulmak, müşteri sayınızı artırmanızı daha kolay hale getirecektir. Bu yüzden, dijital pazarlama kanalları ve hangi alanlarda faydalı oldukları iyi öğrenilmelidir.

Çeşitli dijital pazarlama araçları.
  • Web Sitesi Üzerinden  Pazarlama:  Bir web sitesi, bütün dijital pazarlama aktivitelerinin merkezinde bulunmaktadır. Tek başına da oldukça kuvvetli bir dijital pazarlama kanalıdır. Bununla birlikte, çok çeşitli online pazarlama kampanyalarını yürütmek için gerek duyulan ortamdır.  Bir web sitesi, markayı, ürünü ya da hizmetleri açık ve akılda kalıcı bir şekilde temsil etmelidir. Hızlı, mobil dostu ve kolay kullanımlı olmalıdır.
  • Tıklama Başına Maliyet  Reklamcılığı:  Bu tür bir reklamıcılık, internet kullanıcılarına, özellikle arama sonuçlarına verilen reklamlar sayesinde ulaşmayı mümkün hale getirir. Tıklama başına reklamcılığı Google arama sonuçlarının yanında, Bing gibi başka arama motorları, Linkendin, Twitter ya da Facebook gibi sitelere de verebilirsiniz.  Tıklama Başına Maliyet türündeki kampanyalar ile, kullanıcıları demografik özelliklerine hatta belirli ilgi alanlarına ya da yere göre sınıflandırabilirsiniz. En popüler Tıklama Başına Maliyet platformları Google Ads ve Facebook’tur.
  • İçerik Pazarlaması: İçerik Pazarlaması kanalının temel hedefi, içerik kullanımı ile potansiyel müşterilere ulaşmaktadır. İçerik genelde bir web sitesinde paylaşılır ve daha sonra da sosyal medya, e-mail pazarlaması, SEO ve hatta Tıklama Başına Maliyet kampanyaları ile öne çıkarılır. İçerik Pazarlaması araçları; bloglar, e-kitaplar, online kurslar, infografikler, podcastler olarak sıralanabilir.
  • E-mail Pazarlaması : E-mail Pazarlaması halen en etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Birçok kişi e-mail pazarlamasını spam mailler ile karıştırsa da, e-mail pazarlaması bundan ibaret değildir. E mail pazarlaması, potansiyel müşterileriniz ile iletişime geçmenin bir yoludur. Birçok dijital pazarlamacısı, e-mail pazarlamasına dijital pazarlama öğeleri arasında önemli bir yer  verir.
  • Satış Ortaklığı: Satış ortaklığı, en eski pazarlama biçimlerinden biridir ve internet, bu geleneksel yöntemi başka bir hale getirmiştir. Satış ortaklığı ile, başkalarının ürünlerini öne çıkarabilir ve her satış yaptığınızda komisyon alırsınız. Amazon gibi birçok tanınmış firma da, ürünlerini satan web sitelerine aylık olarak milyon dolarlar ödedikleri satış ortaklığı programlarına sahiptir.
  • Video Pazarlama: YouTube şu an sadece en büyük video sitesi değil aynı zamanda en büyük 2. arama motoru konumundadır ve birçok kullanıcı Youtube’u, bir ürünü satın  alıp almamaya karar vermek için bir adres olarak görmektedir. Facebook Videoları, Instagram, Vimeo gibi birçok video platformu, bir video pazarlama kampanyası yürütmek için kullanılabilir.  
  • SMS: Siyasi partiler ve adaylar, kendileri ya da adayları hakkındaki olumlıu bilgileri yaymak ya da rakipleri hakkında olumsuz mesajlar iletmek için SMS gibi klasik bir yöntemi kullanır. 

Görüldüğü gibi, dijital pazarlama sadece bir siteye reklam vermekten ya da bir grup kullancıya e-mail göndermekten ibaret değildir. Birçok kanalı vardır ve hangi kanalın hangi tür bir firmaya faydalı olacağına karar vermek profesyonellik gerektirir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap