Anasayfa E-ticaret Detaylı Google Reklam Verme Rehberi

Detaylı Google Reklam Verme Rehberi

Yazan Can Cankıran
Detaylı Google Reklam Verme Rehberi

Dünya çapında %90’a varan oranlarla en çok kullanılan arama motoru olan Google, ticari şirketlere, e-ticaret sitelerine çok önemli bir hizmet sunuyor. Adwords sistemi sayesinde reklamlarınızı gerçek hedef kitlenize gösterebiliyorsunuz. Google tarafından sunulan bu hizmet, kullanıcıların arama alışkanlıkları, profilleri ve internette yaptıkları gezintilere göre ilgilendikleri ürünler/hizmetler belirlenen, sizin sattığınız ürünle ilgilenme ihtimali çok yüksek olan bireylere ulaşmanızı sağlıyor. Yani hedef kitleniz içinde yer alan kişilere ait verilere para ödemek zorunda kalmıyorsunuz, sadece kampanyanızı oluşturmanız ve Google tarafından sunulan kanallarda yayınlamanız yeterli oluyor. Diğer reklam kanallarına göre oldukça düşük maliyetli bu sistem, kampanya sayesinde sağladığınız geri dönüşler bazında değerlendirildiğinde de diğer reklam yöntemlerinden 20-100 kat daha değerli bir sistem olarak görünüyor. Tabi diğer reklam kanalları derken, televizyon ve yazılı medya organları gibi platformları kastettim. Sosyal medya platformlarında yayınlayacağınız reklamlar da (hedef kitlenize göre) Google reklamlarının yarattığı sonuca benzeyen etkiler yaratabilir. Sosyal medya platformlarına reklam verme yöntemi ve sağlayabilecekleri kazançlar hakkında bilgi edinmek isterseniz,  Detaylı Sosyal Medya Reklam Verme Rehberi başlıklı makalemi inceleyebilirsiniz.

Örneğin bir televizyon reklamı verdiğinizde elde ettiğiniz maksimum geri dönüş oranı (ROI – yatırım geri dönüşü) binde 1-2 gibi oranlarda kalıyor. Oysa Google tarafından sunulan hizmeti kullanarak ulaştığınız kişilerden elde edilen geri dönüş oranı %10’ları buluyor. Yani 5 milyon kişiye ulaşabildiğiniz televizyon reklamıyla en fazla 5-10 bin kişinin mağazalarınıza gelmesini sağlayabiliyorsunuz. Oysa Google reklamlarıyla 10 bin kişinin e-ticaret sitesine gelmesini sağlamanız için (tıklama başına maliyet –TBM- yöntemiyle, ortalama 0,2 TL)  reklamınızın 100 bin kere gösterilmesi gerekir.  Ama sadece reklamlara tıklandığında (örneğimizde 10 bin kişi) 10.000*0,2= 2.000 TL ödeme yaparsınız. Yani televizyona vereceğiniz milyonlarca lira maliyeti olan reklamın işini, Google reklam kanallarından faydalanarak birkaç bin liraya yapmış olursunuz.

 

Google ana sayfasında sağ üst bölümde bulunan mavi renkli ‘Oturum Açın’ linkine tıklayarak Adwords hesabınızı oluşturmak için gerekli olan gmail adresinizi (Google hesabı) alabilirsiniz.

Aynı reklamları gBGBM (görüntülenebilir bin gösterim başına maliyet) sistemiyle yayınlatırsanız, her bin gösterim için maksimum 20 TL civarında ücret ödersiniz. Yani 100 bin kişiye gösterdiğiniz reklamlarınız için ödediğiniz ücret yine 2.000 TL civarında olur (biraz farklılık olabilir).

Maliyetler ve kampanya detayları doğrultusunda bir Adwords Uzmanıyla çalışmanız yerinde olacaktır. Adwords Uzmanı kampanyanızın daha başarılı olmasını ve maliyetin düşmesini sağlayabilir. Tabi ileri düzey SEO Uzmanı da reklam kampanyanızı en iyi şekilde oluşturmanızı sağlayacak olan kişilerden biridir. Bu uzmanlardan yardım alarak kampanyalarınızı hazırlamanızı tavsiye ederim. Yine Google reklamlarından faydalanmak için izlemeniz gereken yol hakkında bilgi verelim. Kampanyayı oluşturma şekli ya da izlenen adımların sıralaması bazen değişebilir ama aşağıda sıralanan adımlar mutlaka gerekli olan ve uygun kanalları kullanmanızı, sizin belirlediğiniz hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayan adımlardır. İzlenmesi gereken yol hakkında bilgi edinirseniz, sistemin çalışma şeklinde değişiklikler olsa da, yeni kampanyaları zorlanmadan oluşturabilirsiniz.

Google Adwords Hesabı Açmak

Google reklamlarından faydalanmak için Google Adwords sistemine kayıt olmanız gerekiyor. Google Adwords hesabını oluşturabilmek için bir Gmail hesabınız olmalıdır. Gmail hesabınız yoksa internette gezinirken ‘gmail hesabı aç’ gibi tanıtımlara tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz. Gmail hesabı almanın en kolay yolu ise, Google arama motoru ana sayfasının sağ üst köşesinde bulunan ‘oturum açın’ bölümünü tıklamak ve yeni Gmail hesabı oluşturmaktır. Daha önce Gmail hesabınız varsa ya da yeni hesap açtığınızda, Google Adwords sistemine kayıt olmaya hazırsınız demektir.

Gmail hesabı açarak yani Google hesabı alarak Google tarafından sunulan reklamlardan (Google Adwords sistemi) faydalanmak için gerekli olan Adwords hesabını açmaya hazır hale gelirsiniz.

Adwords sistemine kayıt olmak için “adwords.google.com.tr” adresine gitmelisiniz. Mail adresinizdeki aynı linke tıklayarak bu sayfaya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu adrese Gmail hesabınızla giriş yaptığınızda ve yönlendirmeleri takip ettiğinizde “Adwords’te oturum açın” bölümü ekranınıza gelecek. Gerekli olan ayarları yaparak reklamlarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz. Google Reklam sayfamı inceleyerek yöntemler ve bu reklamların faydaları hakkında daha ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Arama motoru sonuç sayfalarında, Google sonuç sayfalarında bir an önce üst sıralara yükselmeyi düşünüyorsanız,  SEM Nedir? isimli makalemi incelemenizi öneririm. Tabi Google tarafından sunulan ücretsizGoogle My Business sisteminden faydalanmayı da tercih edebilirsiniz.

Gmail hesabınızda Adwords ile ilgili yönlendirmeleri takip ederek kampanyanızı oluşturacağınız Adwords sayfasına ulaşabilirsiniz.

Kampanya Oluşturma Aşaması

Kampanyanızı oluşturma aşamasında şu ayarları yapmanız ya da boşlukları doldurmanız gerekiyor: “İlk kampanyanızı oluşturun” uyarısını gördüğünüz sayfada kampanya bilgilerini girmeniz ve fatura bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Fatura bilgilerinizi girmediğiniz ve kampanya için belirlediğiniz bütçeyi kullanacağınız kartınızın bilgilerini girmediğiniz sürece reklamlarınız aktive edilmeyecektir. Yani kampanyanızı oluşturduktan sonra fatura bilgilerini ve kullanacağınız ödeme aracının bilgilerini girmeyi unutmamalısınız.

Kampanya ayarlarından sonra fatura bilgilerinizi ve ödeme yönteminizi, ödeme aracınızı (kredi/banka kartınızı) kaydetmelisiniz. Aksi halde reklamlarınız yayınlanmaya başlamaz.

Tüm ayarları yapıp gerekli bilgileri verdikten sonra reklamlarınızın onaylanması ve yayınlanmaya başlaması 1 gün sürebilir. Sayfalarda bulunan yardım linkleri, Google Adwords ve seçenekler hakkında bilgi almanızı sağlayan ve kampanyanızı oluşturmanızı kolaylaştıran araçlardır. Kampanya ayarlarında şu bilgileri girmeniz/formları doldurmanız gerekecektir:

Google Adwords hesabınıza girerek kampanya ayarlarınızı yapmaya, kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kampanya ayarlarında reklamların yayınlanacağı ağlar, dil seçimi, bölge, reklamların yayınlanacağı cihazlar gibi özellikleri belirlersiniz.

 • Kampanya ayarlarında ilk işiniz reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz ağın seçimi olacaktır. Yalnızca arama ağı, yalnızca görüntülü reklam ağı, arama ağı ve görüntülü reklam ağı seçenekleri birlikte, alışveriş reklamları seçeneği, video seçeneklerini ya da bu seçeneklerden bazılarının birlikte kullanıldığı alternatiflerden birisini seçebilirsiniz. Arama ağını seçerseniz reklamlarınız Google arama ağında yayınlanır. Görüntülü reklam ağı, dünya çapındaki 2 milyonun üzerindeki web sitesi (video seçeneğiyle Youtube başta olmak üzere) ve diğer bazı kanallarda hazırladığınız görüntülü reklamın yayınlanmasını sağlayan ağdır. Kampanya türünü, reklamın yayınlanacağı ağların seçimini yaptığınız bu bölümde Google arama ağı iş ortaklarını (sitesinde arama motoru bulunan iş ortaklar) dâhil etmek- etmemek veya reklamların yayınlanacağı için sunulan seçenekleri belirlemek gibi ayrıntılar da bulunuyor.

  Anahtar kelimeleri belirlerken Google Adwords hesabınızda sunulan anahtar kelime önerileri arasından seçim yapabilirsiniz.

 • Reklamlarınızın yayınlanacağı cihazları belirleyeceğiniz adım, yukarıdaki tür seçiminden sonra gelen adım. Kampanyanız normal şartlarda varsayılan olarak ayarlanan ve uygun durumda bulunan tüm cihazlarda gösterilecektir.
 • Sırada kampanyadaki reklamların yayınlanacağı bölge seçimini yapmak bulunuyor. E-ticaret siteleri genellikle ülke genelinde satış yaptıkları için sadece ülke olarak Türkiye’yi seçmekle yetinebilirler. Örneğin bir halı yıkama şirketi gibi hizmet sektöründe ve bölgesel olarak çalışan firmalar; hizmet verdiği ili, bölgeyi seçerek reklamlarının doğru kişilere ulaşmasını sağlamalıdır. Yani reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz bölgeyi ayrıntılı olarak belirleyebilirsiniz.

  Reklam kampanyanızı oluştururken dil seçimini (dilerseniz birden fazla dil) yaparak, reklamlarınızı görecek olan kişilerin kullandıkları dilleri belirlersiniz. Yani reklamlarınızın seçimleriniz haricindeki dilleri kullanan kişilere gösterilmesini engellemiş olursunuz. 

 • Dil seçimi ise büyük bir ihtimalle ‘Türkçe’ olacaktır. Ama tatil turları veya otel rezervasyonları sayan bir şirket ya da ürünlerini yurt dışına gönderme imkânı olan bir firma (ihracatçı şirket), hedeflediği farklı bir ülkenin kullandığı dili de seçebilir. Tabi birden fazla dil seçme imkânınız da bulunmaktadır.
 • Anahtar kelimeler ve reklam metni, kampanyanızın doğru kitleye ulaşmasını sağlayan çok önemli kriterlerdir. Anahtar kelime seçiminde Google tarafından otomatik olarak önerilen anahtar kelime seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Bu konuda bir uzmandan yardım almanız, hiç değilse sektörler ve bölgeler bazında çok kullanılan anahtar kelimeleri gösteren araçlardan faydalanmanız önerilebilir. Bu konuda yardım için En iyi keyword analiz araçları makalemi okuyabilirsiniz. 10-15 tane aralığında bulunan anahtar kelimeler, müşterilerinizin reklamlarınıza yani size ulaşmasını sağlayan araçlardır. Sayfaya gireceğiniz reklam metni ise mutlaka üzerinde dikkatli şekilde çalışılmış olan bir metin olmalıdır. Potansiyel müşterilerinizin sizinle karşılaşacakları ilk nokta olan reklam metni, basit ve anlaşılabilir olmasının yanında, taksitler – indirimler –ücretsiz kargo seçenekleri gibi kampanyaları/promosyonları/kullanılan yöntemleri öne çıkaran metinler olmalıdır. Reklam ayarları tamamlandıktan sonra, reklam grubu oluşturma kısmında farklı reklam grupları ve metinler, onlara uygun anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz. Yani tek bir kampanyanın altında birden fazla reklam grubu olabilir.

  Bir kampanyanın altında birden fazla reklam grubu olabilir. Kampanyanızı oluşturduktan sonra farklı seçenekleri kullandığınız farklı reklam grupları hazırlayabilirsiniz.

 • Fatura adresi ve ödeme yönteminin seçildiği son adım, bütçenizi de belirlediğiniz adımdır. Manuel ödeme seçeneğini kullanarak bütçe sıfırlandığında reklamların durdurulmasını sağlayabilirsiniz. Reklamlarınızın yayınlanmaya başlamasını istediğinizde tekrar ödeme yapabilirsiniz. Ya da belirlediğiniz bütçe sıfırlandığında ödeme yaptığınız karttan otomatik olarak para çekilmesi talimatını da verebilirsiniz. Bütçeyi belirledikten reklama devam et-kampanyayı inceleyin, sonra tüm kampanyalar sayfasında ayarlar sekmesine girerek “reklam zaman planlaması” seçeneğini kullanabilirsiniz. Yani reklamlarınızın yayınlanacağı günleri ve saatleri belirleyebilirsiniz.
 • Reklamı kaydettiğinizde, kampanyanızın özelliklerine göre Google tarafından otomatik olarak belirlenen (minimum) tıklama başına maliyet (PPC) rakamını görebilirsiniz. Bu rakamın çok az üzerinde bir teklif vererek reklamlarınızın uygun maliyetlerle yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

  TBM (tıklama başına maliyet) teklifini manuel vermeyi ya da varsayılan (otomatik verilen) şekilde kullanmayı seçebilirsiniz.

 • Sıra artık Google’da. Siz kampanyanızı kendinize en uygun şartlarda hazırladınız ve hedeflediğiniz müşterilere ulaşmasını sağlayan talimatları verdiniz. Biraz da Google çalışsın, size müşteri göndersin! Bizim yapacağımız şey ise, size iyi işler ve bol kazançlar dilemek olacak.

Sistmdeki farklı reklam türleri hakkında bilgi edinmek için PLA reklam türü hakkında bilgiler verdiğim makalemi de okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap