Anasayfa Genel Content Marketing Nedir?

Content Marketing Nedir?

Yazan Can Cankıran
Content Marketing Nedir?

‘Content Marketing’ ya da birebir çeviriyle ‘İçerik Pazarlaması’, sözlükteki anlamıyla potansiyel müşterilere/insanlara faydalı ve/veya içerikler sunarak bir ürünün tanıtılmasıdır.

Content Marketing ya da Türkçe çevirisiyle İçerik Pazarlaması, SEO çalışmalarının içinde yer aldığında büyük faydalar sağlayan bir dijital pazarlama tekniği olarak gösterilebilir.

Dijital pazarlama sürecinde çok önemli bir terim olan Content Marketing, aslında reklam yayınlayarak müşterinin hoşlanmasını beklemek, bu şekilde müşterilere ulaşamaya çalışmak değildir. İnsanların, potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek içerikler yaratmak ve onlara bu şekilde ulaşmaktır. Yani yayınlanan içeriğin/reklamın beğenilmesini ummak yerine, insanların beğenecekleri içeriğin/reklamın araştırılması, hazırlanması ve yayınlanmasıdır. İçerik pazarlama konusundaki çeşitli bilgileri linki takip ederek ulaşacağınız sayfamızda da bulabilirsiniz. rlaması (Content Marketing)

‘The San Francisco Socrates’ olarak anılan Howard Luck Gossage (1917-1969), ABD’de reklam ve pazarlama sektörlerinde çok önemli isimlerden birisidir. Reklam ve pazarlama alanındaki en yenilikçi isimlerden birisi olan Howard Gossage, 20. Yüzyılın en önemli reklamcılarından birisi olarak gösteriliyor ve ölümünden 50 yıl sonra bile tüm dünyadaki metin yazarlarını etkilemeye devam ettiği belirtiliyor.

Kaliteli, ilgi çekici ve insanlara fayda sağlayan içerikler, herhangi bir ürünü tanıtmak/pazarlamak amacıyla kullanılabilen en iyi araçların başında gelirler.

Gossage tarafından söylenen “İnsanlar reklamları okumazlar. İnsanlar, ilgilerini çeken şeyleri okur ve bu bazen bir reklam olur” sözü, Content Marketing-İçerik Pazarlaması kavramının önemini ortaya koyuyor. Geçmişte ve günümüzde kullanılan en başarılı reklam tekniklerinden birisi olan Content Marketing, yerel firmaların yanı sıra çok uluslu büyük şirketler tarafından da tercih edilen bir reklam/pazarlama yöntemidir. Hazırlanacak içeriklerin formatı hakkında bilgi edinmek için “Semantik makale nedir?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Nasıl Yapılır?

Content Marketing (içerik Pazarlaması) tekniğinde en önemli adımlardan birisinin stratejinin oluşturulduğu ilk aşama olduğu söylenebilir.

Hazırlanacak olan içeriğin stratejisini belirlemek Content Marketing kavramını hayata geçirme aşamasındaki en önemli görev olarak gösterilebilir. Şu kriterler kampanya stratejisinin ve kampanyada kullanılacak içeriğin şeklini tespit etmeye yarayan kriterlerdir:

  1. Hedeflenen tüketici kitlesinin belirlenmesi, belirlenen hedef kitleye ulaşmak için kullanılacak olan mecraların/platformların seçimi, içeriklerde kullanılacak ana konuların seçimi,
  2. Marka ya da firma adına tüketicilerle iletişime geçecek olan (yani onların her türlü sorusuna cevap verebilecek olan ve sorunlarını çözebilecek olan) kişinin belirlenmesi,
  3. Görsel, yazılı, işitsel içerik tiplerinden hangisinin ya da hangilerinin kullanılacağının belirlenmesi,
  4. İlgi çekici içeriği üretme becerisine sahip olan, tüketicilerle duygusal bağlar kurabilen ve yenilikçi fikirlerle başarılı içerikler/reklamlar üretebilecek olan profesyonel içerik yazarlarıyla bağlantı kurulması,
  5. İçeriklerin hazırlanması ve kampanya stratejisi doğrultusunda belirlenen dijital kanallarda yayınlanması,
  6. Sosyal ağlar, forumlar ve diğer platformlar üzerinden mümkün olduğu kadar çok ziyaretçi çekmek ve yayınlanan içeriğin paylaşılmasını sağlamak (SEO-SEM kriterlerine uygun biçimde, içerik paylaşımının doğal şekilde yapılması sağlanmalıdır),
  7. Metrik açıdan yapılan analizlerle içeriğin başarısının ölçülmesi; Content Marketing (İçerik Pazarlaması) görevinde dikkat edilmesi gereken kriterler veya izlenmesi gereken aşamalar olarak gösterilebilirler.
  8. Bu çalışmaları bir proje olarak değerlendirmek, projenizin detaylarını belirlemek, çalışmaları yönetmek ve takip etmek istediğinizde ise Trello Uygulamasından faydalanabilirsiniz. Diğer dijital pazarlama stratejileri hakkında bilgi edinmek için ise marketing kategorisinde bulunan tüm makaleleri, ReMarketing Nedir? gibi çalışmalarımı inceleyebilirsiniz. İçeriklerin hazırlanma şekli, formatlarının önemi hakkında bilgi almak için Meta Title ve Description Uzunluğu hakkındaki makaleme de göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat