Anasayfa SEO Canonical URL Nedir?

Canonical URL Nedir?

Yazan Can Cankıran
Canonical URL Nedir?

Canonical URL ya da Türkçeleşmiş şekliye Kanonik URL, sitenizin ‘’başlık’’ kısmında yer alan bir HTML kodudur. Arama motorlarına, tercih ettiğiniz URL’yi belirtir. Kanonik URL kullanmak, arama motorlarını, web sitelerine erişim ve hangi URL’nin, index edileceği konusunda  bilgilendirir.Bu, SEO çalışmaları için  önemlidir. Çünkü URL’ler, çok sayıda faktöre bağlı olarak,  aynı içeriğe yönelik görev yapsa da çok çeşitli olabilir.

https://tisortveayakkabi.com/beyaztisort?gclid=ABCD

https://tisortveayakkabi.com/beyaz/beyaztisort

Bu URL’lerin tamamı aynı sayfaya, farazi tişört ve ayakkabı firmasının ana sayfasına yönlendiriyor. Fakat görülebildiği gibi, URL’ler birbirlerinden farklı. Bu, arama motorları için önemlidir. Çünkü arama motoru, hangi sayfanın doğru kaynak olduğunu bilemez. Canonical URL ise hangi URL’nin indexlenedeceğini ve sonuç sayfasında gösterileceğini algoritmik olarak gösterebilir.

Aynı içeriğe birden fazla URL ile ulaşılması çeşitli problemlerin yanı sıra içeriğin arama motorları tarafından kopya olarak algılanmasına ve yaptırımlarla karşılaşmasına neden olabilir.

Örneğimizdeki URL’lerden ana içerik, görülmesini tercih ettiğimiz içerik olarak belirlediğimiz URL’nin meta tagları arasına rel canonical etiketini eklediğimizde;

<link rel=”canonical” href=” https://tisortveayakkabi.com/beyaz/beyaztisort ” />

Arama motoru örümceklerinin diğer linki görmeleri durumunda bile tercih ettiğimiz linki algılamalarını, indexlemelerini sağlamış oluruz.

Başka bir deyişle, birden fazla URL ile ulaşılabilecek bir web siteniz ya da aynı içeriğe sahip farklı sayfalarınız varsa, arama motorlarına, hangi URL’nin kanonik (doğrulanmış, kabul edilen) olduğunu belirtmelisiniz.

Canonical URL uygulamasından faydalanarak arama motorlarına kullanıcılarına göstermek istediğiniz sayfanın hangisi olduğunu anlatmış olursunuz.

Canonical URL Neden Önemlidir ?

Canonical URL kullanmanın önemi avantajları vardır:

Kullanıcıların, arama sonuçlarında görmesini dilediğiniz URL’yi belirtmenizi sağlar:

İnsanların, beyaz t-shirt için oluşturduğunuz sayfaya

https://tisortveayakkabi.com/beyaztisort?gclid=ABCD  URL’si yerine

https://tisortveayakkabi.com/beyaz/beyaztisort URL’Sİ ile ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Tek bir ürün için ölçüm yapmayı daha kolay hale getirir:

Aynı ürün içinden birden fazla URL söz konusu olduğunda, belirli bir içerik parçası için daha sağlam sonuçlara ulaşmak iyice zorlaşır.

Benzer veya Kopya sayfalar için link sinyallerini güçlendirir ve içeriği birleştirir:

Kanonik URL’ler, arama motorlarına, tekil URL’ler hakkında sahip oldukları bilgileri, yalnız ve yetkili bir URL olarak birleştirme konusunda yardımcı olur. Ayrıca, içeriğinizi diğer alan adlandırmalarında yayınlanması için birleştiriyorsanız; Kanonik URL’ler, sıralamanızı, tercih ettiğiniz URL üzerinden yükseltmenize yardımcı olur. Başka bir deyişle, web sitelerindeki benzer ya da kopya içerikler, arama motorlarında trafik ya da sıralama için mücadele etmek zorunda kalmaz. SEO Uzmanları ve SEO çalışmalarında dikkat edilen konular hakkında bilgi almak için linki takip edebilirsiniz. Böylece site içinde ve dışında yapılması gereken çalışmalar ve SEO uzmanlarının yaptıkları işler hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat