Anasayfa Deneyim Can Cankıran Star Haber Röportajı

Can Cankıran Star Haber Röportajı

Yazan Can Cankıran
Can Cankıran Star Haber Röportajı

İnternet Dünyası’nın yükselen mesleği SEO Uzmanlığı’nın öncülerinden Can Cankıran ile bu yeni sektör hakkında bir röportaj yapmak istedik ve kendisiyle keyifli bir görüşme gerçekleştirdik. Sorularımıza içten yanıtlar veren Cankıran, web dünyasının günümüzdeki yeri ve geleceği hakkında bizlere neler söylüyor !

Merhaba, öncelikle sizi tanıyalım, kendinizden biraz bahseder misiniz?

Selamlar, ben Can Cankıran, İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı öğrencisiyim. Kendimi bildim bileli web dünyasındayım. 2006 yılında basit bir web sitesi tasarlayarak başladığım bu sektörde 2010 yılı itibarıyla SEO üzerine çalışmalarımı sürdürüyorum. Başarı, hayattaki en büyük zevklerimden biri olduğundan işime her zaman daha sıkı sarılmak için uğraşıyorum.

Sizi tanıdığımız için çok mutluyuz dilerseniz sorularımıza geçelim öncelikle Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir?

Arama motoru optimizasyonu yani herkesin İngilizce olarak dilinde olan SEO, arama motorlarının istediği şekilde siteyi optimize etmek anlamına gelir. SEO uyarlı bir web sitesi Google, Yandex ve ya Bing gibi motorlar ile çok daha kolayca anlaşabilir. İç ve dış olmak üzere iki adet kategoriye ayrılan bu işlemin dış kısmını zaten internet kullanıcıları sosyal ağlarda ya da forumlarda ilgilendiği web sitesini kendi isteği doğrultusunda paylaşarak karşılamaktadır. Yapılan dış optimizasyonlar aslında doğal gibi gösterilmeye çalışılan ancak doğal olmayıp bir insan tarafından istekle verilmiş bir bağlantı olarak gösterilir. Arama motorları bu durumların önüne geçmek için devamlı olarak kendi algoritmalarını güncellemektedir. Her motorun kendine özgü bir algoritması olduğundan Yandex ve Google arama sonuçlarında farklı sıralamalar görmekteyiz. Günümüz ticaret dünyasında ileri görüşlü yatırımcılar optimizasyonlar için çoktan yola koyuldular.

Peki bir firma neden SEO yaptırmalıdır?

Eskiden web siteleri sadece bir firmanın kurumsal görünmesi için yaratılırken şimdi bu boyut çok üst seviyelere çıkmış durumda. Bir ürünü herhangi bir mağazadan almak isteyen bir tüketici artık araştırma sürecine internetten başlıyor ve öncelikle arama motorlarından bilgi topluyor. Öncelikle herhangi bir arama motorundan o ürünün detaylarını inceliyor, ürünün görsellerine hızlı erişim sağlayabiliyor ve fiyat kıyaslamaları gibi birçok ihtiyacını rahatlıkla karşılayabildiği için kolay, hızlı ve güvenli bir yöntem olan internetten alışverişi tercih ediyor. Şuan sadece Google’da “ayakkabı” kelimesi bile aylık olarak ortalama 110.000 kere aratılırken internet ortamındaki ticaretin gücünün etkisinde kalmamak mümkün değil. Bunu sadece ticaret anlamında düşünmeyip firma profilini güçlendirmek adına sektörünüze ilgili kitlenin size çok daha hızlı ulaşmasını SEO sayesinde sağlayabilirsiniz.

Diğer ticaret yöntemleriyle karşılaştırırsak SEO’nun bir üstünlüğü var mıdır?

Kesinlikle. Kullanıcı arama motorlarına direkt olarak kendi bilinciyle ilgilendiği konuyu aratırken diğer reklam araçlarında ilgilenmediğimiz bir konu ya da ürünün görüntülerini görüyoruz. Burada geri dönüşüm oranlarını ortaya koyarsak kişi bilinciyle arama motorlarında arama yaparak bulduğu ürünü diğer reklam araçlarına kıyasla daha yüksek bir oranda satın alacak ve ya bilincine yerleştirecektir. Televizyona reklam vermek ihtiyacı olmayanlara bir ürüne ihtiyacı varmışçasına bir his uyandırsa da bu oran da çok düşüktür. Hedef kitlenizin tam olarak kim olduğunu bilmeden yapılan reklam yatırımı SEO yatırımlara nazaran daha kârsızdır. Bu noktada SEO çalışmalarıyla elde edilen sonuçlara nazaran televizyon reklamları daha çok kitleye ulaşsa bile sadece PR arttırma amaçlı bir çalışma olarak öneriliyor. SEO çalışmalarında ise direkt hedef kitleyle buluşulduğu için satış geri dönüşümü oldukça yüksektir.

Google tam olarak neyi amaçlıyor ?

Google bundan 8-9 sene öncesine kadar kâr gütmeyen bir kuruluş olarak gösterilebilirdi. Fakat şuan her geçen yıl kazançlarına kazanç katmaya devam etmekte. Birçok SEO personelinin sorduğu sorulardan biri şudur;  Artık arama sonuçlarında üstlerde hep reklamlar var. Google reklamcılığı SEO’yu devirecek mi?  Bu imkansız ötesi bir durumdur, çünkü Adsense yani Google reklamlarının yayılması için aynı zamanda reklam alan siteler olmalıdır. Reklam dönüşümünün büyük bir kısmı site içi reklamlardan dönüşüm kazanmaktadır. Son yıllarda arama sonuçlarında gördüğümüz reklam sayısı artsa da bu diğer sitelerin sonunun habercisi değil aksine sistemin farklı boyutlar kazandığını düşünerek her yeni günün habercisi diyebiliriz. Google, son yıllarda bütün sitelerin içeriklerini arama motoru sonuçlarında direkt paylaşmaya başlayarak büyük bir devrim yaptı ve bu sayede artık bir kullanıcı aradığı anahtar kelime sonuçlarında siteye tıklamadan öz bilgiyi rahatlıkla görebiliyor. Şuanda Google’a herhangi bir sanatçının adını yazdığınızda direkt olarak bir web sitesine giriş yapmadan arama motoru sayfasının sağ kısmında o sanatçı hakkında bilgileri edinebilirsiniz. Bir örnek daha vermek gerekirse herhangi bir filmin oyuncularını arayalım. “Esaretin bedeli oyuncuları” şeklinde bir arama sağlarsanız direkt olarak yine Google tarafından herhangi bir siteye girmeden bu sonuçları elde edebileceğinizi görürsünüz. Google her gelecek yıl içerisinde bu tarz farklı uygulamalar sağlamak adına devam edecek ve kullanıcıları en kısa sürede aradığı bilgiye ulaştırması adına algoritmasını yenileyecektir.

Google Reklamcılığı ile SEO’yu kıyaslarsak kâr olarak hangisi daha makul?

Gerek Google reklamcılığı gerekse SEO tek bir amaç için hizmet ediyorlar, görünür olmak. Reklamlar direkt bir web sitesini en üst sıralara taşısa da rekabeti olan her sektörün yüksek miktarlı reklam bütçeleri de bulunmaktadır ve harcanan bütçeler bazen ticari kar etmenin haricinde konum korumak ve sektörde daha güçlü yer alabilmek için zorunluluk içerebiliyor. SEO ile üst sıraya çıkma işlemi ise reklamlardan daha uzun zaman alsa bile yaptığımız reklam ve SEO çalışmalarını karşılaştırdığımızda maliyet bakımından reklamlar doğal sonuçlarında üst sıralara çıkmaktan daha maliyetli bir hal alabiliyor. Karşılaştırma yapıldığında hem reklam vermek hem de doğal arama sonuçlarında yer almak için SEO yaptırmak günümüzde başarılı işletmeler için bir zorunluluk halini almış görünüyor. Özellikle yapılan yatırım geri dönüşlerini karşılaştırdığımızda birçok sektörde son 2 senedir doğal arama sonuçlarından gelen ziyaretçilerin satın alma oranlarının daha yüksek olduğu gösteriyor, bu durum SEO’ya daha fazla önem verilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Özellikle marka bilincini arttırmak için ziyaretçilerin direkt olarak sitenizi ziyaret etmeleri vazgeçilmezdir. Analytics verileri de gösteriyor ki doğal arama sonuçlarından gelen ziyaretçiler, bir siteyle ilk karşılaşmasından önce doğal arama sonuçlarından ve reklamlardan etkileşim sağlayabiliyor, bu noktada da SEO’nun etkisi çok yüksek ve destekli dönüşüm noktasında da markayı destekleyen en etkili ziyaretçi kitlesini beslemektedir. Aslında dijital planlama çerçevesinde en çok sorulan sorulardan birisi olan Adwords mü SEO mu sorusu birçok değişkene bağlı olarak farklı sonuçlar verse bile dünyamızın doğal olarak daha güzel olduğunu düşünerek, doğal arama sonuçlarında yer almanın yani SEO çalışmalarının daha güzel bir dünya, daha güzel bir internet düzeni için önemli yeri olduğunu destekliyorum.

Reklamı tercih eden firma sahipleri genelde sektöre hızlı çıkış yapmayı tercih ediyorlar ya da SEO çalışması konusunda başarısız kişilerle çalıştıkları için bu işleme girme konusunda tereddütte kalıyorlar. Bu konuda desteğe ihtiyacı olan birçok mutlu işletmenin çalışmalarını desteklemekteyiz.

Bize vakit ayırıp röportaj ekibimizin sorularını yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Günümüzde internet hakkında planları olan yatırımcılar için oldukça işe yarayabilecek bilgiler. Tekrardan teşekkür ederiz.

Ben Teşekkür ederim. Sağlıcakla.

Can Cankıran TGRT Röportajı sayfasına verdiğimiz linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap