Anasayfa SEO Breadcrumb Uygulaması

Breadcrumb Uygulaması

Yazan Can Cankıran
Breadcrumb Uygulaması

Bir internet sitesine tıklamanızdan itibaren, sitede yaptığınız en son işleme kadar, arka arkaya tık yaptığınız sayfalar, sayfanın en üst kısmında gözükecektir. Bu da, geri dönüş yapabilmeniz ya da aradaki kategorilere geçiş yapabilmeniz için size kolaylık sunacaktır.  Bugünkü yazımda, size bu yöntemle ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb kelimesinin Türkçedeki tam karşılığı ekmek kırıntısı demektir. Web sitelerinde sayfa işaretleri yolu oluşturması amacıyla kullanılan bir yönteme neden bu ismin verildiği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Ünlü masal Hansel ve Gretel’de, kardeşler, geçtikleri yolları unutmamak için yollara ekmek kırıntısı dökerler ve böylece yollarını kaybetmemeye çalışırlar. Bir site navigasyonu olarak tanımlanabilecek bugün bahsedeceğimiz yöntemin amacı da sizin sitede kaybolmamanızı sağlamaktır. Bu yüzden bu yönteme Breadcrumb adı verilmiştir.

Görselde sarı dolguyla işaretlenen navigasyon sisteminin (Ana Sayfa Telefon Cep Telefonu iPhone iOS Telefonlar APPLE iPhone iOS Telefonlar) sonuç sayfalarında nasıl göründüğünü aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

 

Breacrumb’lar, genellikle sitelerin üst kısmında, hatta konu başlıklarının üzerinde bulunurlar. Tasarımları genelde yataydır ve gri tonlar kullanılır. Breadcrumb, sitelerin kullanıcılarınca genel anlamıyla aktif olarak kullanılır. Arama motorları açısından büyük öneme sahiptir. Kullanıcı deneyimi anlamında bir değerlendirme yapılacak olursa, ziyaretçilerin, sitede daha uzun vakit geçirebilmesi anlamına gelmektedir ve bu yüzden de önemlidir. Kullanıcıları odak noktası olarak seçen bütün iyileştirmeler Google’ın hoşuna gider. Son yıllarda telefon veya tabletlerle yapılan internet gezintilerinin arttığı düşünülürse, Breadcrumb’ın değeri daha da kolay anlaşılacaktır.

 

Doğru Yapılmış Breadcrumb Uygulaması

 

İlk olarak, Breadcrumb uygulamasına girişmeden önce, hangi sembolün ayıraç olarak kullanılacağı  belirlenmelidir.   Genelde birçok sayfa, kelime ayıracı olarak  ‘’büyüktür işareti (>)’’   tercih edilir. Fakat buna uyma gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Sitenizin tasarımına bakarak ‘’tire(-)’’, ‘’nokta(.)’’ veya ‘’slash işareti(/)’’ arasından bir seçim yapmanız da mümkündür.

Bir önceki görselde sarı dolguyla işaretlediğimiz navigasyon sistemi, ekmek kırıntıları google arama sonuç sayfalarında (iphone 8 aramasında) bu şekilde görünüyor (yine sarı dolguyla işaretlenmiştir).

Breadcrumb’un sitenin neresinde bulunduğu ve boyutları da birçok kullanıcı için çok önem taşır.  Sitelerin büyük  kısmında, breadcrumb’lar genelde sitenin sol üst kısmında, konu başlığı varsa eğer, konu başlıklarının tepesinde bulunmaktadır. Bu tip bir seçim yaparsanız, hem abartı denecek kadar bir büyüklükten kaçmış olur hem de breadcrumb’ların siteden kolay ulaşılabilir olmasını sağlarsınız.

Breadcrumb’un  SEO için Önemi ?

SEO çalışmaları için en önemli faktör her zaman kullanıcı deneyimidir. Siteyi ziyaret etmeden, sitede geçirdiği belli bir zaman dilimi olan kullanıcılar, memnuniyet ile siteden ayrılmalıdır. Bu durum, sitenin arama motorlarındaki değerini yükseltmektedir. Bu noktada, birçok kullanıcı bir arama motorunun, bir sitedeki ziyaretçilerin memnuniyetini nasıl tespit ettiğini düşünebilir.

Bu bilgiye ulaşmak için izlenen yol, ziyaretçilerin sitede geçirdiği ortalama süredir. Eğer kullanıcılar siteyi ziyaret ettiğinde, sitede aradıkları bilgiyi bulurlarsa, sitede uzun zaman vakit geçireceklerdir. Arama motorları için memnuniyet değerlendirmesi kriteri budur. Bu verinin değerlendirilmesi sonucunda, sitenizin müşteri memnuniyeti değeri tespit edilmiş olur.

 

Eğer sitenizin ziyaretçileri, aradıkları bilgiyi web sitenizde bulursa, daha sonra sitenizi başka bir bilgiye ulaşmak için de ziyaret edebilirler.  Fakat bunun gerçekleşmesi için, sitenin kullanıcı dostu bir arayüzü olması, karmaşık olmaması gerekir. Sitedeki her yere kolay erişme açısından ise, Breadcrumb uygulaması son derece önemlidir.

Görsellerde gördüğünüz şekilde artık site URL’si yerine kullanılan ve Google tarafından şiddetle tavsiye edilen bu uygulama, ziyaretçilerinizin daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamasını sağlıyor ve sitenizdeki sayfalar arasında gezmelerini teşvik ediyor.

Breadcrumb wordpress eklentisini wordpress tabanlı sitenize ekleyerek uygulamanın yararlarını elde etmeye başlayabilirsiniz.

Google, breadcrumb verilerini otomatik olarak çekiyor ve sıralama sonuçlarına yansıtıyor. Dolayısıyla iyi şekilde tasarlanan ve hayata geçirilen Breadcrumb uygulaması, sıralama sonuçlarında yükselmenizi, arama motorlarının da ziyaretçileri alakalı konular arasında kolay şekilde geçiş yapabilecekleri sayfalara yönlendiriyor. Sitenin hiyerarşisinin arama botları tarafından anlaşılmasını sağlar ve kullanıcıların sitede gezinmesini kolaylaştırır. UX tasarımın (kullanıcı deneyimi tasarımı) vazgeçilmez bir ögesi olduğu söylenebilir.

Eğer sitenizde kafa karıştırıcı bir yapı varsa, ne ziyaretçiler ne de arama motorlarının botları bu durumdan memnun olmayacak ve bu durum SEO çalışmaları açısından olumsuz bir durum oluşturacaktır. Nihayetinde, web siteniz arama motorlarının sonuç sayfalarında alt sıralara düşecektir. Bu noktada Breadcrumb ve SEO birbirleriyle tamamen alakalıdır. Güçlü bir SEO çalışması yapabilmek için, Breacrumb, doğru şekilde kurulmalıdır ve kullanıcılara kolaylık sağlayarak onların sitede daha uzun zaman geçirmesini sağlamalıdır.

Breadcrumb’ın, SEO çalışmaları için önemini kısaca bu şekilde özetleyebilirim. Eğer bir web siteniz varsa, Breadcrumb uygulamasını mutlaka iyi şekilde kullanın. SEO nedir makalemi okuduğunuzda, bu çalışmanın ve diğer bazı uygulamaların çok önemli sonuçlara ulaşmanızı sağlayacağını görebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat