Anasayfa E-ticaret Bounce Rate Nedir?

Bounce Rate Nedir?

Yazan Can Cankıran
Bounce Rate Nedir?

Bounce rate web trafik analizinde kullanılan bir internet pazarlama terimidir. ‘Hemen çıkma oranı’ şeklinde Türkçe’ye çevrilen Bounce Rate terimi, web sitesini ziyaret eden kişilerin geldikleri sayfa, ana sayfa sonrasında sitedeki diğer sayfaları ziyaret etmeden, herhangi bir etkileşime girmeden siteden ayrılan kişileri gösteren orandır. Web analizlerinde, bilhassa CRM analizlerinde kullanılan bu ölçüm yöntemi, web sitesi sahibinin içeriğin etkinliğinin değerlendirmesine yardımcı olur.

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı)’nın Önemi Nedir?

Hemen çıkma oranı e-ticaret siteleri başta olmak üzere tüm internet siteleri için önemli bir değerdir. Bu önemli metrik, ziyaretçilerinizin davranış biçimlerini göstermesinin yanı sıra, sitenizin tasarımı ve ana sayfası (ya da incelenen diğer sayfalar) hakkında bazı problemler olduğunu da gösterebilir.

Çeşitli siteler için normal kabul edilen hemen çıkma (bounce rate) oranları

E-ticaret siteleri için %20-40 aralığında hesaplandığında normal olduğu kabul edilen hemen çıkma oranı, kurumsal sitelerde, haber sitelerinde ya da hizmet sektörü sitelerinde %40-60 aralığına kadar çıkabilir. Bloglarda normal kabul edilen hemen çıkma oranı ise %70-98 aralığına kadar yükselmektedir. Tüm site türleri hesaba katıldığında normal kabul edilen hemen çıkma oranının %35-55 aralığında bulunduğu söylenebilir. Bu oranların üst sınırında bulunan veya geçen Hemen Çıkma Oranına sahip olan sitelerin optimizasyon çalışmaları yapmaları gerekir.

Hemen Çıkma Oranının (Bounce Rate) İşaret Edebildiği Sorunlar

Hemen çıkma oranı sitedeki sayfaların tamamı ya da tek bir sayfa için de hesaplanabilir. Bu hesaplamalar ve hemen çıkma oranları, siteyi ziyaret eden ama herhangi bir etkileşime girmeden ayrılan kişilerin sayısı (toplam ziyaretçi sayısına oranı) hakkında bilgi verir. Dolayısıyla Bounce Rate – Hemen Çıkma Oranının yüksek olması, sitenizin ana sayfasının veya analiz edilen diğer sayfalarının bazı sorunları bulunduğunu gösterir. SEO Analizi Nasıl Yapılır? makalemi inceleyerek ve özellikle üstte bulunan rakiplerin ve sayfa yapılarının incelenmesi aşamasına öne verilerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi edinebilir; sitenizdeki hataları daha kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. SEO Analizi ve bounce rate konusunda benden yardım almak için bu linki de takip edebilirsiniz. Hemen çıkma oranının yüksek hesaplanması durumunun gösterdiği sorunlar şunlar olabilir:

 • Site tasarımı kullanıcıların ilgisini çekmeyecek şekilde veya dikkatlerinin dağılmasına neden olacak biçimde tasarlanmış olabilir,
 • İçerikler veya ürünler siteyi ziyaret eden kişiler tarafından beğenilmemiş olabilir,
 • Sayfa yükleme hızının düşük olduğunu, görsellerin geç açıldığını gösterebilir,
 • Kategorilerin yerleştirilmesi, sınıflandırması gibi görevlerin yani site içindeki hiyerarşinin başarısız olduğunu gösterebilir,
 • Yapılan SEO çalışmalarıyla sitede bulunan içeriğin bağdaşmadığını, alakasız olduğunu gösterebilir.

  Analiz araçlarınızda gördüğünüz hemen çıkma oranı(bounce rate), sitenizin ziyaretçilerinin davranışları ve site sayfalarındaki problemler hakkında bilgiler verir.

Hemen Çıkma Oranının (Bounce Rate) Düşürülmesi

Yüksek çıkan hemen çıkma oranı sonrasında yapacağınız analizler hemen çıkma oranını düşürmenizi sağlayacak yöntemlerin, uygulamaların neler olduğunu işaret edecektir. Hemen çıkma oranını düşürmek için yapabileceğiniz iyileştirmeler şunlar olabilir:

 • Sitenizde sade bir tasarım tercih ederek site yüklenme hızının – sayfa yüklenme hızının artmasını sağlayabilirsiniz.
 • Menü, kategoriler ve sınıflandırma işlemleri sade, her sayfaya kolay ulaşılmasını sağlayacak şekilde ve anlaşılır biçimde, açıklayıcı biçimde yapılabilir.
 • Web sitesinin mobil cihazlar gibi tüm cihazlarla uyumlu olması sağlanabilir.
 • SEO ile içerik uyumu sağlanarak kullanıcıların direkt olarak aradıkları içeriklere ve sayfalara ulaşmaları sağlanabilir,
 • En çok ilgi çeken içeriklere benzer, paralel içerikler üretilerek site ziyaretçilerinin sitede daha uzun süre kalmaları, başka sayfaları ziyaret etmeleri sağlanabilir. İçerikleri uzun tutmamak, tüm bilgileri tek seferde vermeye çalışmamak uygun olacaktır.
 • Linkleme yapılarak açılması sağlanan sayfaların yeni sekmede açılması sağlanabilir.
 • Pop-up ‘ar, üzerine tıklandığında başka sitelere yönlendiren uygulamalar, kendiliğinden otomatik biçimde oynayan videolar mümkün olduğu kadar az sayıda kullanılmalıdır.

  Kabul edilebilir rakamların üzerine çıkan bounce rate (hemen çıkma oranı), sitenizde bazı iyileştirmeler yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Bounce Rate Nasıl Hesaplanır?

Siteyi hemen terk eden kişilerin sayısını siteyi ziyaret eden toplam kişilerin sayısına bölüp, çıkan rakamı 100 ile çarparsanız, bounce rate’i yani siteden hemen çıkma oranını hesaplamış olursunuz.

Örnek: sitenizi toplam 5.000 kişi ziyaret etmiş ve bunlardan 1.500 tanesi ana sayfa haricinde başka bir sayfaya uğramadan ayrılmışlarsa,

”(Siteyi terk edenler / Toplam site ziyaretçisi) x 100 = Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate)” formülünü kullanarak

(1.500 / 5.000) x 100 = 30– hemen çıkma oranı (bounce rate) hesaplanabilir. %30 oranı hemen çıkma oranı (bounce rate) olarak hesaplanmıştır.

Ana sayfa için yapacağınız bu hesaplamayı tüm site için, belli segmentteki sayfalar için ya da tek bir sayfa için yapabilirsiniz. Belli bir tarihte incelenen sayfalarda gerçekleşen hemen çıkma sayısını aynı sayfalara yapılan toplam giriş sayısına bölmeniz ve 100 ile çarpmanız, söz konusu sayfa/sayfalar için incelediğiniz tarih aralığında geçerli olan hemen çıkma oranına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Belli tarihlerde site genelinde ya da bazı sayfa/sayfalarda gerçekleşen yüksek bounce rate (hemen çıkma) oranlarını, tavsiye ettiğimiz iyileştirmeleri yaparak aşağıya çekebilirsiniz.

Site Seviyesindeki Hemen Çıkma Oranı

Belli bir tarih aralığında web sitenizdeki tüm sayfalardaki hemen çıkma oranını web sitesindeki tüm sayfalara giriş oranına böldükten sonra 100 ile çarparsanız; sitenin tüm sayfaları bazında gerçekleşen hemen çıkma oranını (o tarih aralığında) hesaplamış olursunuz.

Sayfa Seviyesinde Hemen Çıkma Oranı

Yine belli bir tarih aralığında belli bir sayfadaki hemen çıkma sayısını ilk sayfa gösterim isabetine yani o sayfanın toplam giriş sayısı rakamına böler ve sonucu 100’le çarparsanız, incelediğiniz tarihte belirlenen sayfa için gerçekleşen hemen çıkma oranını bulursunuz.

Segmentlenmiş Hemen Çıkma Oranı

Belli bir tarih aralığında sitede ‘aynı kategoride bulunan sayfalar’ gibi belli bir segmentteki sayfalarda gerçekleşen hemen çıkma rakamını aynı segmentteki sayfaların toplam giriş sayısına bölerek 100’le çarptığınızda, segmentlenmiş hemen çıkma oranına ulaşmış olursunuz.

Hemen çıkma oranı – Bounce Rate ve bekleme süresi- Dwell Time gibi veriler, sitenizin ihtiyaç duyduğu geliştirmeleri belirlemekte kullanacağınız araçlar olarak kabul edilebilirler.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap