Anasayfa SEO Backlink Nasıl Alınmalı ?

Backlink Nasıl Alınmalı ?

Yazan Can Cankıran
Backlink Nasıl Alınmalı ?

Backlink alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Önemli bir konu.. Spamı yaratan etkenlerin %60 ını bu oluşturur aldığınız backlinkler, hani derler ya antiseo yapılmış işte o olayda bundan ibaret. Bazılarımız bilmeden aslında kendine dış seo yapayım derken anti seo yapıyor. Backlinklerinizi gümbür gümbür diziyorsunuz, baktınız pr 5 pr 6 alexa 200 100 k buldunuz ooo çok iyi pr 8 siteye yorum bastınız arkadaşlar sevinmeyin. Backlink olayı ciddi bi iştir. Özellikle web siteniz yeniyse en çok dikkat edilmesi gereken husus. Aldığınız backlinkleri çeşitlendirmezseniz Google amcanız sizin o linkleri bilinçli bir şekilde girdiğinizi anlar. Elle ard arda backlinkler almak Google açısından spam demektir. Yıllanmış bir site olsa bile 10 kere yüksek kaliteli linki aynı anchor text ile ya da rel ile alırsanız web sitenize tam tersi etki edebilir.

Dofollow!

Dofollow şeklinde alınan backlink en kaliteli backlinktir. Bir site dofollow rel vermişse googleye bu siteye güveniyorum ve spam olmadığını onaylıyorum der kısaca Google amcaya. Fakat bunu da abartmamak gerek, dediğim gibi çeşitliliğe önem verin ki linklerin ellerinizle girildiğini anlamasın amcamız. Geçelim diğerlerine ;

Anchor Text’inizi farklılaştırın

Diyelim ki gitar dersi veren bir site üzerine bir site yükseltmeye çalışıyorsunuz. Backlinklemeye başladınız anchor yani yükselmeye çalıştığınız kelime “gitar dersleri” sürekli aynı kelimelerden link almayın bu Google gözünde %100 spam tehlikesi yaratır. Direkt Google bomb cezasını yersiniz. Üstüne vurgulamaya devam ederseniz eğer sandbox cezasına kadar yolu var bu işin.

Ben olsam anahtar kelimeleri şu şekilde girerdim bir eğitim sitesine;

  • Birinci Anchor : Gitar Dersleri
  • İkinci Keyword: sadece www.siteadi.com şeklinde yaparım.
  • Üçüncü Kelime: Gitar Eğitimi
  • Dördüncü ise yine : Gitar Dersleri olurdu.

gördüğünüz gibi hem alan adına backlink yatırımı yaptım hemde çeşitli keywordlere. Bu kurallara uyarsanız doğal bir çalışma çıkarmış olursunuz.

Rel Çeşitlendirmesi

Relleri dediğim gibi sürekli dofollow almıyoruz. Bir çok rel çeşidi var bazen rel vermeyin bazen verin. Kısaca doğal bir şekilde verilmiş gibi her şeyi karışık yapıyoruz ve elle girilmediğini Google’a anlatmaya çalışıyoruz.

Arka arkaya backlink almayın.

Siten 4 ay öyle kendi kendine yürüdü. Sonra öyle bi olay oldu ki tüm Türkiye senin siten hakkında konuştu? Okurum, mynet bile bir haberi karşılığında 25 backlink falan alıyor (sosyal ağlar dışında) farklı sitelerde paylaşılıyor. Sen şimdi öyle arada bir içerik girersen ve web siten yeniyse gidip bir anda günde 4 5 backlink alırsan Google seni mimler. Sonra uğraşta uğraş. Backlinkleri trafikle doğru orantıda günlere dağıtın bana kalırsa 1 yıllık bir web sitesinin günlük alması gereken link miktarı en fazla 1-2 civarıdır. Tabii trafik varsa. (içerik sürekliliği, sosyal medya, duraksamayan link alımları, sosyal medya trafiği organik trafik bunların hepsi backlink alımları ile doğru orantıda ilerlemelidir)

Kullanıcı trafiği(hiti) social, organik ya da reklam kanal trafiği ile anlık yükselen her site anlık backlink alımı gerçekleştirebilir. Trafik alınan backlink ile doğru orantıda gidebilir.

Backlinkin nasıl spama dönüştüğü hakkında bilgi alabilmek için Google Spam Algoritması‘nı inceleyin.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap