Anasayfa SEO Anti-SEO Nedir?

Anti-SEO Nedir?

Yazan Can Cankıran

Son zamanlarda sitenizin arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamasının düştüğünü fark ettiyseniz anti-SEO olarak adlandırılan durumdan şüphe etmeniz gerekebilir. Farkında olmadan kendi sitenize anti-SEO çalışması yapmış olabilirsiniz. Bu da sitenizin arama motorları tarafından spam olarak algılanmaya başlamasına sebep olur. Bu yüzden, yaptığınız çalışmaların anti-SEO kapsamına girmemesine dikkat etmeli ve sitenize fayda çağlamaya çalışırken zarar vermemelisiniz.  Bu yazımda anti-SEO olarak adlandırılan yanlış çalışmalar hakkında sizlere elimden geldiğince bilgi vereceğim.

Rakipler Tarafından Yapılan Anti SEO

Sizin yanlışlıkla yaptığınız ve anti SEO kapsamına giren durumlardan bahsetmeden önce, sizin SEO çalışmalarınızın önüne geçmek için yapılmış kötü niyetli anti-SEO çalışmalarından bahsetmek iyi olacaktır. Çok sık başvurulan bir durum olmasa da  gözünüzü açık tutmakta fayda olduğunu söyleyebilirim.  Rakipler tarafından yapılan anti SEO genelde backlink yöntemiyle yapılır. SEO çalışmalarıyla aşina olan herkesin bildiği gibi backlink çalışmaları doğal şekilde yapılmazsa Google tarafından black SEO kategorisinde tanımlanır. Bir siteye bir anda binlerce backlink gitmesi Google’ın ceza verebileceği bir durumdur. Bazı kötü niyetli rakipler,  sitenizin SEO çalışmalarını baltalamak için bir anda binlerce siteden sitenize backlink yönlendirmesi yapabilir. Google de bunu spam olarak görebilir. Bu durumla karşılaşmamak için backlink sorgulama araçları kullanarak backlinklerinizi kontrol etmekte fayda vardır. Rakiplerinizin sitenize özellikle adult sitelerden ya da illegal bahis sitelerinden sitenize linklendirme yaparak spam kategorisine girmenizi sağlamaya çalışabilirler. Bu durumun önüne geçmek için backlinklerinizi kontrol etmeli ve Google disavow tool kullanarak zararlı backlinklerin sitenize yönlendirme yapmasını engellemelisiniz.  Google Disavow kullanarak sitenize gelen bağlantıları kolayca reddebilirsiniz;

Anti SEO problemiyle ve sizin almadığınız, istemediğiniz backlinkleri reddetmek için bu sayfaya gidebilirsiniz.
  • google.com/webmasters  adresine giderek oturum açın
  • Karşınıza sizin yönettiğiniz web siteleri çıkacaktır. Bu siteler arasında, backlink reddetme işlemi yapacağınız bir site varsa o siteyi seçip daha sonra ‘’arama trafiği’’ butonuna tıklayın
  • Sitenize  bağlantılar sekmesine gidin,  sizin sitenize yöneltilen backlinkler görünecektir
  • Diğer seçeneğine tıklayın, backlink veren siteler liste halinde karşınıza çıkacaktır. Zararlı olanları not defterine kaydedin.
  • Linkler üzerinden engelleme yapacaksanız, gelen bağlantıları reddetmek istediğiniz siteleri  http://xyz.com/konu/abc formatında, domain üzerinden reddedecekseniz xyz.com formatında kayıt yapmanız gerekir. Not defteri dosyasını işlem tamamlandıktan sonra kaydedin.
  • https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main adresine gidin, siteler listelenecektir. Backlinkleri reddedeceğiniz siteleri seçip ‘’bağlantıları reddet’’ deyin.
  •  Karşınıza, az önce kaydettiğiniz txt. dosyasını yüklemek için bir alan çıkacaktır. Dosya seç’e tıklayın, kaydettiğiniz not defteri dosyasını seçerek gönder tuşuna basın. Linkleri reddetmeyi tamamladınız.
  • Doğrudan bir domainden gelen tüm bağlantıları reddetmek için domain:xyz.com yazarak bir alt satıra geçin.

               Rakipleriniz tarafından yapılan zararlı backlink çalışmalarının bu şekilde önüne geçebilirsiniz.

Rakipleriniz tarafından anti seo çalışması yapıldığını fark ederseniz, yukarıda verdiğim işlemleri yaparak ve bu sayfaya gelerek bağlantıları reddedebilirsiniz.

Sizden Kaynaklı Anti SEO

 Anti SEO olarak bilinen durum her zaman rakiplerinizin sizi engellemek istemesi nedeniyle gerçekleşmez. SEO çalışması yaparken düştüğünüz bazı hatalar da anti SEO kapsamına girebilir ve sitenize zarar verebilir.  Yazının bu kısmında da bu hatalar üzerinde duracağım.

Sizin sebep olacağınız anti-SEO olarak adlandırılabilecek hatalar da ilk olarak backlink çalışmalarındaki hatalardır.  Google, arama sonuçları sayfasında siteleri sıralarken backlinklere gerçekten çok önem vermektedir. Özellikle SEO çalışmaları hakkında tecrübesiz olan site sahipleri, bu yüzden çok fazla backlink alarak üst sıralara çıkabileceğini düşünür. Fakat bu ciddi bir yanılgıdır. Zira Google backlinklerin sadece sayısına bakmaz. Backlink alınan sitenin itibarına ve ne kadar aktif, popüler bir site olduğuna da bakar. Bu yüzden her siteden backlink alınmamalıdır. Düşük itibarlı sitelerden çok sayıda link gelmesi SEO çalışmalarına olumlu değil olumsuz etki edecektir.

Farkında olmadan kendinizi olumsuz yönde etkileyen Anti-SEO çalışmaları yapmış olabilirsiniz. Özellikle backlink inşasında dikkatli olmalısınız. Konunuzla ilgili olmayan ve düşük kalitedeki sitelerden çok sayıda backlink almak sitenize zarar verebilir.

Backlinkler konusunda başka bir önemli nokta da, link alınan sitenin içerik bakımından sizin sitenizle alakalı olmasıdır. Tamamen ayrı bir konsept hakkında yayın yapan bir sitenin size verdiği link doğal durmayacaktır.  Bu da Google tarafından istenmeyen bir durumdur. Backlinklerin doğal durması, alakalı ve itibarlı sitelerden gelmesi değerli görülür. Zaman da oldukça önemli bir faktördür. Kendi sitenize bir gecede binlerce backlink verirseniz Google botları bunu fark edecektir. Bunun sonunda da siteniz banlı siteler arasında yerini alabilir.

SEO çalışmalarında sık yapılan ve anti SEO kapsamına girebilecek hatalardan birisi de yabancı anahtar kelimelerle gelen bağlantılardır. Anahtar kelimeler, potansiyel müşterilerin sık şekilde aratacağı ve kelimelerden seçilir ve bu anahtar kelimelerden gelen bağlantılar doğal görünümdedir. Fakat yabancı anahtar kelimeler üzerinden gelen bağlantılar bu doğallığı sağlamayacaktır. Sayılarının artması durumunda da Google tarafından kötü algılanabilirler. Bu yüzden anti SEO’dan kaçınmak için bağlantıların geldiği kelimelere de dikkat etmekte fayda var.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap