Anasayfa SEO AMP Nedir? Hangi Siteler AMP İçin Uygundur?

AMP Nedir? Hangi Siteler AMP İçin Uygundur?

Yazan Can Cankıran
AMP Nedir? Hangi Siteler AMP İçin Uygundur?

AMP, genellikle haber ve blog siteleri için oluşturulmuş tasarımsal olarak kısıtlı fakat hız olarak oldukça etkili bir mobil sayfa projesidir.

Google News dünyada neler olduğunu anlık olarak çeşitli perspektiflerden okuyucularına aktarma görevini üstleniyor. Fakat bu amaç, okuma deneyimi gerçekleştirilemediği an anlamsız hale geliyor. Pek çok insan için, akıllı telefonlarda haberleri okumak oldukça yavaş ve kullanışsız. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi(AMP)’ni açık kaynaklı olarak mobil web siteleri olabildiğince hızlandırmak için hayata geçirmemizin de asıl nedeni tam olarak bu.

AMP yayınlandıktan bir kaç ay içinde, binlerce yayıncı yeni formatı benimsedi ve AMP uyumlu yayınlar yapmaya başladılar. Şubat ayında, Google AMP uyumlu web sitelerinin mobil arama sonuçlarında kolayca bulunmasını sağlayarak kullanıcılarına oldukça hızlı bir okuma deneyimi sağladı.  Bugün, aynı şeyi Web, Android ve iOS gibi tüm mobil platformlarda Google News için uyguluyoruz.

Neler yeni ? Sayfanın üstünde, günün önemli manşet ve olaylarıyla doldurulmuş bir yeni AMP döngüsü bulunur. Kullanıcılar 14’e kadar manşete göz atabilir, istedikleri hızlı yüklenen optimize edilmiş AMP makalelerine görüntüleyici üzerinde tıklayabilir. Görüntüleyici üzerinde kullanıcılar makaleden makaleye sürükleyerek geçiş yapabilirler. Düzenli haber akışı ile geliştirilmiş yazılar şimşek işareti ile vurgulanmıştır. Bu yolla, kullanıcılar tıklamadan okuyacakları yazının hızlı şekilde yükleneceğini görmüştür.

Yaptığımız testler bize AMP ile güçlendirilmiş belgelerin, güçlendirilmemiş olanlara göre ortalama 4 kat hızlı ve 10 kat daha az veri kullandıklarını gösteriyor. Çoğu zaman makaleler oldukça hızlı yüklenmekte.

 

Google-amp-1 amp projesi 2

Yukarıdaki görselde bahsi geçen AMP “şimşek” ikonunu görebilirsiniz.

Bu durum yayıncılar ve kullanıcılar için oldukça kazançlı. Bir gün içindeki zamanımızı genişletemediğimizde, AMP ile kullanıcılara daha kısa sürede daha fazla içerik sunulmakta. Bu durum özellikle yayıncılar için de avantajlı çünkü kullanıcılar sayfaların hızlı yüklendiğini bildiklerinden daha fazla haber okuyacak ve yayıncının sitesine daha fazla trafik kazandıracak.

İngilizce sürümümüzü daha da geliştirerek farklı dillerde çalışmalarımızı genişletmeye başlıyoruz.

AMP Nasıl Etkinleştirilir?

Eğer hazır sistem CMS’lerden wordpress kullanıyorsanız eklentiler bölümüne AMP yazarak en çok indirme sayısı olan eklentiyi güvenle kurabilirsiniz. Hazır sistemlerden yararlanmıyorsanız buraya tıklayarak AMP projesinin bizzat github indirme sayfasına girebilirsiniz. SEO Eğitimi yazım ise bu konu ve SEO çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgiler almak isteyen kişilerin incelemek isteyecekleri bir sayfa olabilir.

 

amp projesi

amp projesi

 

Kaynak: Google News Blog

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap