Anasayfa Algoritmalar Algoritma Nedir? Kullanım Örnekleri

Algoritma Nedir? Kullanım Örnekleri

Yazan Can Cankıran
Algoritma Nedir? Kullanım Örnekleri

Bir ürün pazarlamak veya tanıtımını yapmak ya da bambaşka bir amaçla internet sitesi açanların, aşina olmaları gereken bazı kavramlar vardır ve bunlardan biri de algoritmadır. Sitesini aramalarda daha üst sıralara çıkartmak isteyen birçok insan “SEO algoritması”, “SEO algoritmaları”, “arama motoru algoritması” vb. kavramlara sık sık rastlar. Eşleşme Algoritması, Kabarcık Sıralaması Algoritması, Hızlı Sıralama Algoritması, Akış Diyagramı Nedir gibi başlıklarla yayınladığım yazılarımı incelerseniz, algoritma kavramı hakkında daha geniş bilgiler edinebilirsiniz.

Arama motoru algoritmaları oldukça karmaşık kavramlardır ve haklarında üstünkörü bilgiler vermek zordur. Arama motoru algoritmaları hakkında en çok ihtiyaç duyulan anahtar bilgileri bu yazımda bulabilirsiniz.

Bu örneği film algoritması olarak adlandırabiliriz. “”Sinemaya gitmek istiyorum” diyen gence bunun gerçekleştirebilmesi için gerekli olan kriterler, özellikler yazılan algoritmada kontrol ediliyor.İlk soru “ödevin var mı” bu soruya evet derse ikinci aşamaya, hayır derse üçüncü aşamaya geçiyor. İkinci aşamaya geçerse “zamanında bitirebilir misin” sorusunu yanıtlaması gerekiyor. Hayır derse başlangıca dönüyor, tekrar başlıyor. Evet derse yine üçüncü aşamaya geçiyor. Buradaki “paran var mı” sorusunu hayır şeklinde yanıtlarsa yine başlangıca dönmesi gerekiyor (kırmızı kutuları ve ulaştığı noktaları takip edin). Üçüncü aşamada evet cevabı gelirse büyük yeşil kutuda yazan noktaya ulaşıyor, filme gidebiliyor. Yani algoritmalar hedeflenen sonuca ulaşmak için yapılması gereken işlemleri sıralıyor, aşamalarda uygun yanıtlar gelmezse bir önceki aşamaya ya da başlangıca dönmek gerekiyor. Bu dönüşler işlem komple tamamlanıncaya kadar devam ediyor.

Arama motoru denince akla gelen ilk isim Google’dır. Google, arama motorları arasındaki lider konumunu yıllardır devam ettirmekte ve her geçen gün gücünü daha da artırmaktadır. Bu sebeple, web sitesi sahiplerinin en çok önemsedikleri ve sonuçlarda üst sıralara yükselmek istedikleri adres de Google’dır. Google ve diğer bütün arama motorları, arama sonuçlarını belli algoritmalara göre listelemektedir.  Bu algoritmaları anlamak ve sitenizi buna göre yapılandırmaya çalışmak, arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilmek için şarttır.

Algoritma’yı Anlamak

Neredeyse internet kullanan herkes bir arama motorunun ne olduğu hakkında fikir sahibidir. Ne zaman karşınıza çıkan bir sorun olursa,  ya da en sevdiğiniz restoranların nerede olduğunu aramaya ihtiyaç duymanız gerekirse veya nitelikli bir çevrimiçi satın alma işlemi yapmak durumundaysanız; büyük olasılıkla internette bir arama motorunu ziyaret ederseniz.

Aynı kelime grupları ile iki veya daha fazla sayıda farklı arama motoru kullandıysanız, sonuçları arasındaki farklılık gözünüze çarpmıştır. Peki, neden farklı arama motorlarında aynı sorgu hakkında arama yapıldığında farklı sonuçlar çıktığını düşündünüz mü? Cevabın bir kısmı, arama motorlarının kullandığı arama algoritmalarına veya insanların veritabanına hangi bilgileri sunduğuna bağlı olarak, tüm arama motorlarının aynı kelime grupları aratıldığında verdikleri sonucun tamamen aynı olmamasında gizlidir. Her arama motoru,  internetteki verileri taramak için aynı algoritmayı kullanarak arama işlemi yapmaz. Arama motorlarının kullandığı algoritmalar, internette bulunan bilgilerin, aramayı yapan kullanıcının aradığı şeyle olan benzerliğini belirlemek için kullandıkları sistemdir.

Google algoritması ve diğer arama motorlarının algoritmaları kullanıcılardan daha önceden elde edilen verilere dayanarak güncellenir ve kullanıcıların yeni yaptığı aramalarda en iyi sonuçlara ulaşmalarını sağlamak amacıyla çalışırlar.

Sıralamanız ne kadar yüksek olursa, sitenizde oluşacak trafik ve ziyaretçilerin sayısı da bir o kadar artacaktır. Ancak, Google, bir kullanıcı arama yaptığında yalnızca en alakalı, yaptıkları aramalara göre kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan web sitelerinin sonuçlarda yer almasını ister. Dolayısıyla, web sitenizi, aramalarda Google’ın en üst sıralarında tutmaya çalışıyorsanız, algoritmalara yaklaşımınızı geliştirme zamanı gelmiştir diyebiliriz.Örnek olarak, Google spam algoritması hakkında verdiğim bilgilere linki takip ederek ulaşabilirsiniz. Tabi Google RankBrain Algoritması başlığıyla yayınladığım yazıyı da incelemek isteyebilirsiniz. 

Her arama motorunun kendine özgü ve anahtar kelimeler kadar önemli olan algoritmaları vardır, arama motoru sıralamaları buna göre oluşur. Temel olarak, bir arama motoru algoritması, arama motorunun bir web sayfasının önemini belirlemek için kullandığı kurallar dizisidir. Bu kurallar, bir web sayfasının gerçek ya da spam olup olmadığını, insanların ilgileneceği önemli bir veriye sahip olup olmadığını tespit etmeye çalışır ve başlatılan her arama sorgusu için sonuçları sıralamak, listelemek, organize ve bilgilendirici bir arama yapmak için pek çok başka özelliği belirler.

Arama Motoru Algoritmalarının Ortak Öncelikleri

Algoritmalar her arama motoru için farklı olduklarından algoritmalar da yakından korunan sırlardır, ancak tüm arama motoru algoritmalarının ortak noktası olan bazı kavramlar mevcuttur:

  1. Alaka Düzeyi – Bir arama motoru algoritmasının kontrol ettiği ilk şeylerden biri, sonuçlarda çıkan sayfanın yapılan arama ile alaka düzeyidir. İster sadece anahtar kelimeler için tarama yapıyor olsun, isterse bu anahtar kelimelerin nasıl kullanıldığı incelensin, algoritma bu web sayfasının belirli bir anahtar kelime için alaka düzeyinin ne seviyede olduğunu belirler. Anahtar kelimelerin bulunduğu yer aynı zamanda bir web sitesinin alaka düzeyi için de önemli bir faktördür. Başlıkta veya metnin ilk birkaç satırında, başlığın içinde anahtar kelimelere sahip olan web sayfaları, söz konusu anahtar kelime için bu özelliklere sahip olmayan web sitelerinden daha iyi bir sıralama elde eder. Anahtar kelimelerin sıklığı da alaka düzeyi için en önemli faktörler arasındadır. Anahtar kelimeler sık görünüyorsa ve anahtar kelime doldurma işlemlerinin sonucu değilse, web sitesi daha iyi bir sıralama elde eder.

Arama motorlarının algoritmalarında yaptıkları güncellemeler, özgün içeriğe – doğal linklere ve diğer özelliklere önem vermesini sağlayabilir. Ama tüm arama motorlarının algoritmalarında yer verdikleri önemli temel özellikler alaka düzeyi, bireysel faktörler ve sayfa dışı faktörlerdir.

  1. Bireysel Faktörler – Arama motoru algoritmalarının ikinci bir kısmı, bu arama motorunu oradaki diğer tüm arama motorlarından farklı kılan öznel faktörlerdir. Her arama motorunun, onu diğer arama motorlarından ayıran kendine özgü bir takım algoritmaları vardır ve bu algoritmaların hepsinin ayrı ayrı faktörleri, bir arama sorgusunun neden Google’da yapılan bir aramada Bing veya Yahoo’da yapılan aramalardan farklı sonuç verdiğini belirler. En yaygın öznel faktörlerden biri de bir arama motorunun endekslediği sayfa sayısıdır. Birbirinden farklı arama motorlarında, dizine eklenmiş sayfalar olabilir veya kimi arama motorları diğerlerine göre daha sık dizine ekleyebilirler, ancak bu her arama motoru için farklıdır.  Bunun yanında,  bazı arama motorları spam göndermekten dolayı cezalandırma uygulaması yapabilirken, diğerleri bunu yapmaz.
  2. Sayfa Dışı Faktörler – Her bir arama motoruna özel olan algoritmaların başka bir kısmı da sayfa dışı faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sayfa dışı faktörler, tıklama ölçümü ve linkleme gibi örneklerdir. Tıklama oranlarının ve bağlantıların sıklığı, bir web sayfasının gerçek kullanıcılar ve ziyaretçiler için, yaptıkları arama ile ne kadar alakalı olduğunun bir göstergesi olabilir. Bu durum, arama yapılan arama motoru tarafından kullanılan algoritmanın, bir web sayfasını diğer sayfalardan daha üst sıraya koymasına neden olabilir. Sayfa dışı faktörlerle ilgilenmek, web yöneticilerinin daha çok zorlanarak yapacakları bir iştir ancak arama motoru algoritmasına bağlı olmak koşuluyla, sayfa sıralaması üzerinde, göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir etkiye sahip olabilir.

 

 

Arama Motorlarının Algoritmasına Uygun Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

 

Çok sayıda olduklarından, tüm arama motorlarını tatmin etmek zor görünebilir. Yine de, tüm büyük arama motorları arasında SEO çalışmalarınızı kolaylaştırmak için verebileceğim birkaç tavsiye var:

Görselde belirttiğim unsurlar aslında sadece Google’da değil, tüm arama motorları için yapılan SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken kriterlerdir.

 

Anahtar kelime araştırmanız iyi yapın. Bu, anahtar kelimelerinizin her gün kaç kez arandığını, ne tür bir rekabetin olduğunu ve bunların her sayfada sunduğunuz içerikle nasıl ilişkili olduğunu öğrenin.

  • Anahtar kelimelerin tamamı yerine her sayfayı optimize etmek için 3 – 5 kelime öbeği seçin. Ne kadar çok anahtar kelime kullanmaya çalışırsanız, anahtar kelime yoğunluğunuz o kadar düşecektir.
  • Her sayfa için benzersiz, çekici başlıklar atın.
  • Kullanıcılara değer katan ve önemli anahtar kelimeler içeren benzersiz içerik yazmaya odaklanın.
  • Yüksek kaliteli, sitenizle alakalı, linkler oluşturun. Tüm arama motorları, bir sitenin alaka düzeyini sıralamak için linklere güvendiğinden, bu alana konsantre olmak iyi sonuç verecektir.

Google Zero Position makalemi inceleyerek yapacağınız çalışmalar ve elde edebileceğiniz sonuçlar hakkında ilginç bilgiler edinebilirsiniz. Mart 2019 ve Haziran 2019 çekirdek algoritma güncellemeleri hakkındaki makalelerim ise algoritma güncellemeleri, etkileri ve güncellemeler sonrasında yapabileceğiniz geliştirmeler hakkında bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir

1 yorum

Avatar
Burak 4 Aralık 2019 - 22:44

Son zamanlarda okuduğum en harika yazılardan birisi.

Elinize sağlık..

Reply

Yorum Yap