Anasayfa Algoritmalar Akış Diyagramı Nedir? Kullanım Örnekleri

Akış Diyagramı Nedir? Kullanım Örnekleri

Yazan Can Cankıran
Akış Diyagramı Nedir? Kullanım Örnekleri

İnternet üzerinde son zamanlarda kullanımına daha sık rastladığımız ve web site sahibi olan birçok kişinin yapmaya çalıştığı SEO çalışmaları, her gün daha popüler hale gelmektedir. İngilizce Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu kelimelerinin baş harfleri olan SEO; bir web sitesini, arama motorlarında yapılan aramalarda daha üst sıralara taşımak için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.  Başarılı bir SEO çalışmasının sonunda, web siteniz Google veya diğer arama motorlarında yapılan aramaların sonucunda daha yüksek seviyelere yükselir. Böylece daha popüler ve daha görünür bir site haline gelir. Bu sebeple, SEO çalışmaları hizmeti veren kuruluşların sayısı gün geçtikçe artmaktadır ve SEO Çalışmaları hakkında daha çok bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

SEO çalışmaları yaparken de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. SEO çalışması kesinlikle tekdüze ve basit olmayan, son derece kapsamlı bir çalışmadır. Bu yüzden dikkatli bir şekilde yapılması ve her adımın planlı şekilde atılması gerekir. Bu yüzden, SEO çalışmalarının hangisinin ne zaman yapılacağı, nasıl bir sonuç bekleneceği vb. faktörler üzerinde durulmalıdır. Bunun yapılması için gerekli olan şey de düzgün bir plana sahip olmak ve ona göre hareket etmektir. Bu yüzden son zamanlarda SEO çalışmaları için Akış Diyagramı yöntemine başvurulmaya başlanmıştır.

Öğrenci kayıt veri akış diyagramı: yapılması gereken işler, izlenmesi gereken yol sırayla gösterilmiştir.

Akış Diyagramı Ne Anlama Gelir?

Basit bir şekilde açıklamamız gerekirse, akış diyagramı; herhangi bir problemin çözümü için atılacak adımların, çeşitli sembol ve şekiller kullanılarak ifade edilmesi demektir. Algoritmaların sembollerle gösterilmesi akış diyagramı olarak adlandırılırken, algoritmanın cümleler şeklinde oluşturulmuş şekli satır diyagramı olarak isimlendirilir. Algoritma ise basit bir şekilde istenilen sonuca ulaşmak için izlenmesi gereken adımların sırasıyla ifade edilmesi olarak açıklanabilir. Dolayısıyla akış diyagramı, herhangi bir işlemin plana uygun olarak yapılabilmesi için son derece kullanışlı bir yöntemdir. Akış diyagramında kullanılan her sembolün farklı bir anlamı vardır. Örnek olarak: eşkenar dörtgen-karar aşamaları, dikdörtgen işleyiş şeklini ve aşamaları gösterir. Bu nedenle  iyi bir SEO çalışması yapılırken de kullanılması tavsiye edilebilir.

Algoritmalar hedeflenen sonuca ulaşmak için izlenilmesi gereken yolu sıraya sokarken (bazı adımlarda başlangıca dönmek ya da ileride ya da geride kalan bir adıma geçmek gerekebilir), akış diyagramı bu algoritmanın sembollerle ifade edilmesi ve daha anlaşılır hale gelmesinin sağlanmasıdır.Şekiller belli anlamlar ifade eder. Örneğin görselde kullanılan eşkenar dörtgenler karar verme aşamalarını (eşit mi, büyük mü gibi sorularda verilen kararlar) simgelerken dikdörtgenler aritmetik işlemleri ve her türlü atama işlemini temsil etmek için kullanılır.

Bir akış diyagramı oluşturmadan önce mutlaka amaç ve kapsam tanımı yapılmalıdır. Süreç sonunda ulaşmayı istediğimiz hedefin ne olduğu net bir şekilde belirlenmelidir. Başlangıç ve bitiş noktaları göze görünür olmalıdır. Araştırma mutlaka detaylı şekilde yapılmalıdır. Fakat detaylı olduğu kadar anlaşılmasının da kolay olmasına dikkat etmek gerekir.

Kronolojik bir  görev sıralaması da mutlaka yapılmalıdır. Bu sayede süreci gözlemlemek veya bir hata olması durumunda bunu gözden geçirmek, hatanın nerede olduğunu tespit etmek daha kolay olacaktır. Mutlaka bir grafik çizilmeli ve şema bu grafik üzerinden takip edilmelidir. Grafiğinizi elinizi kullanarak ya da bilgisayar programları ile çizebilirsiniz fakat mutlaka bir grafik olmalıdır. Akış şeması çizerken kullanabileceğiniz bir program için tıklayın.

Akış diyagramında kullanılan semboller farklı işleri, farklı görevleri simgelerler.

 

SEO İçin Akış Şeması Nasıl Oluşturulur?

Akış şemasının SEO çalışması için ne kadar önemli olduğunu ve mutlaka yapılması gerektiğini  yazının önceki kısımlarında söylemiştim. Şimdi ise, yazının geri kalanında,  Yapılan SEO Analizi sonrasında planlanan SEO çalışması için uygun akış diyagramının nasıl oluşturulacağından ve hangi işlemlere yer verilmesi gerektiğinde bahsedeceğim.

SEO Akış Diyagramı, basit bir örnek.

SEO çalışması yaparken akış şemanıza koymanız gereken ilk iş olarak Web Sitesi Tasarımını söyleyebilirim. Web sitesi tasarımı, arama motoru sıralamalarına etki edecek faktörler arasında oldukça üst sıralarda yer almaktadır.   Bu yüzden web sitesi, Google’ın bu sayfanın ne hakkında olduğuna çabuk şekilde karar vermesini  kolaylaştıracak şekilde yapılandırılmalıdır (başlık etiketleri, uygun başlık etiketi kullanımı, vb.). Site  hazırlanırken aynı zamanda en modern geliştirme teknikleri kullanılarak hazırlanmalıdır, bu yazının yazıldığı sırada bu teknikler arasında, HTML5 kullanımı, duyarlı tasarım, hızlı yükleme süresi vb. kavramlar yer almaktadır.

Site içi SEO

Site içi SEO çalışmaları

SEO çalışmasını yaparken, akış diyagramınızda yer alması gereken başka bir işlem de site içi SEO çalışmalarıdır. SEO çalışmasına başlandıktan sonraki ilk aylarda yapılan çalışmaların çoğu sayfa optimizasyonuyla ilgilidir. Site içi SEO çalışmasında, sitenizin görünümü, sayfaların geliştirilmesi, sitenin ara yüzünün ve tasarımının insanların kolay kullanabileceği ve göz yormayan bir hale gelmesi önemli çalışmalar olarak sıralanabilir. Bunlarla birlikte, sitede orijinal ve kaliteli içerik hazırlanması, uygun başlıklar kullanılması, uygun etiketler kullanılması gibi çalışmalar gelmektedir. Bu yüzden, akış diyagramınızda algoritmanızda  (üst sıralarda)yer alması gereken en önemli parçalardan birisi Sİte içi SEO’dur.

Site Dışı SEO

Akış diyagramınızda yer vermeniz gereken diğer bir SEO çalışması da site dışı SEO olarak karşımıza çıkmaktadır. Sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için mutlaka site dışı SEO çalışmalarına da ağırlık vermeniz ve akış diyagramında üst sıralarda bulundurmanız gerekir. Site dışı SEO deyince akla ilk gelen çalışma olarak karşımıza back link çalışması çıkmaktadır. Güvenilir ve saygınlığı yüksek web sitelerinde, sizin sitenize yönelecek linkler bulunması, sitenizin internetteki gücünü artıracaktır. Birçok arama motorunun kullandığı algoritmada sitenin backlink gücünün de arama sonuçlarının sıralanmasında pay sahibi olduğunu düşününce, önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Site dışı SEO çalışmaları.

Sürekli SEO çalışması

Akış diyagramınızda yer alması gereken İlk üç parça yerleştirildikten sonra, dikkatleri sürekli bir bağlantı kurma stratejisi, sosyal  medya sitelerinde yapılması gereken paylaşımlar, düzenli içerik denetimleri gerçekleştirme ve web sitesi bakımına vermek gerekir. Bu devam eden çalışma, arama sonuçlarında gerçekten olağanüstü denecek nitelikte sıralamalar elde etmeye başladığınız yerdir. Sitenizi çevrimiçi ortamda aktif tutmak, Google’ın internete önem verdiğinizi ve mümkün olduğunca çok bilgi verdiğinizi bilmesi anlamı taşıyacaktır. Bu yüzden, Seo çalışmasının etkili olması amacıyla yapılacak bir akış diyagramında, süreklilik halindeki SEO çalışmalarına da yer vermek gerekir.

Sonuç

Kısacası, etkili bir SEO çalışması yapmak için, öncesinde bir akış diyagramı oluşturmak ve SEO çalışması kapsamında yapacağınız işlemlerin sırasını belirlemeniz, bunların birbiriyle olan bağlantılarını ve birbirleri üzerindeki etkilerini hesaplamanız gerekmektedir.

Bu akış diyagramında yer vermeniz gereken parçalar arasında da Web sitesi tasarımı site içi SEO, site dışı SEO ve sürekli devam eden bir SEO çalışması yer almalıdır. Bu gerekliliklerin hepsi başarıyla yerine getirildiğinde etkili bir SEO çalışması yapmış olacak ve sitenizin kısa sürede Google ve diğer arama motorlarının sonuçlarında üst sıralara tırmandığına şahit olacaksınız. SEO Uzmanı iletişim bilgileri için linki takip ediniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap