Anasayfa Adsense Ads.txt Nedir? Ne İşe Yarar?

Ads.txt Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazan Can Cankıran

Ads.txt Yapısı

Reklam ekosistemine şeffaflık katmak için kullanılan Authorized Digital Sellers yani yetkilendirilmiş dijital satıcılardır ve basit bir .txt dosyasından ibarettir. Reklam verenler, reklam yayıncılarının envanterinde yetkilendirdiği şirketleri görebilmek için bu dosyaya ihtiyaç duyarlar.

Oluşturulan Ads.txt herkesin görebileceği birşekilde yetkili reklam ortaklarını barındırır. Böylece dışarıdan bakıldığında kimlerle çalıştığınızı gören distribütorler yani reklam dağıtıcıları yetkilendirdiğiniz reklam ortaklarınızla iletişime geçtiğinde yayımlanma konusunda hiçbir sorun yaşamıyor yada sizinle kontak kuruyor. Böylece herkesçe görülen reklam envanterleri ile sahte envanter satışının yani reklam dolandırıcılığının önüne geçilmiş olunuyor. Bu konuyu biraz daha detaylandıralım.

Ads.txt Nedir?

Programmatic Buyers yani programatik alıcılar için algoritmik olarak işleyen sistemdir. Daha açıklayıcı olmak gerekirse gerçek zamanlı reklam alanının değerlendirilmesi halidir. Ads.txt oldukça esnek ve güvenli bir şekilde yayıncının yetkilendirdiği reklam envanterini herkese açık olarak sunduğunu temsil eden bir dosyadır ve bu şekilde sahteciliğin önüne geçer.

Yapı olarak tıpkı robot.txt benzeyen Ads.txt gerçek zamanlı açık artırma protokolü dediğimiz OpenRTB protocol yapısını destekliyor. Doğru yapılandırılmayan ADS dosyanız için sahteciliğe teşvik bağlamında kaldırma uyarısı alabilirsiniz. Bahsettiğimiz yapılandırma protokolü için dosya düzeni örneğine alt başlığımızdan ulaşabilirsiniz. Bu düzene uygun dosya barındırdığınız takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Yayıncılar mevcut reklam envanterlerini çeşitli kanallar aracılığı ile satışa çıkardıkları için, aşağıdaki satıcı türlerini destekliyor;
Kendi hesapları üzerinden satış yapan site sahipleri
Site sahiplerinin adına programatik satış yapan ağlar
Birden fazla yetkili satıcıların aynı envanteri temsil ettiği sendikasyon yani içerik paylaşım ortaklıkları

Ads.txt hangi sorunumuza çözüm üretiyor?

Kısaca Ads.txt projesi bulunduğu ekosisteme anlaşılabilirlik katarak doğabilecek çeşitli sahte envanter satışlarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Reklamverenlerin programatik olarak alım yaptıklarında birnevi reklam yerini kiralayanların haberi olmadan onların adına iş yapan , “Reklamınızı bu sitede anlaşmalı yani satıcı olarak biz yayınlayacağız” diyen satıcılarla, sanalım ki hedef sitenin ads.txt dosyası içersinde yer alıyormuş gibi reklam yayıncısı ile anlaşmalı olduklarını belirtenlerin yasal iş yaptığını düşünebilirsiniz ancak öyle değildir.

Bahsettiğimiz programatik alıcıların Ads.txt URL dağıtımları hakkında kesin bir bilgiye ulaşmaları elbette zordur ve sonuçta onlar basit manada reklamlarını vermek istiyor.Hangi reklam gösterimlerinden kim sorumlu? Kimin kime ne sattığı gibi soruları tam olarak analiz etmeleri mümkün olmuyor. Bu konu hakkında pek çok varsayım var. Bahsettiğimiz OpenRTB protokolünü kullanan bir reklam yayıncısı olsada RTB protokolünde mevcut olan Publisher yani her yayıncı Publisher ID’si yine kimin kim olduğunu bize göstermez ve sahte reklam envanteri mağduriyetinden müzdarip olmak gibi bir durumla karşılaşabiliriz.

Başta dediğimiz gibi dijital reklamcılıkta önemli bir kavram olan Ads.txt sahte reklam trafiği dağıtımı dediğimiz şeyin önüne büyük oranda geçiyor ve olması, yokluğunda doğabilecek dolandıcırılıkların önüne geçiyor. Dolayısıyla sizin belirlediğiniz reklam ortakları protokole uygun birşekilde ads.txt dosyanızda yer aldığı müddetçe reklamverenleriniz, reklam dağıtıcılarınızı görebildiği için bu yönde inceleme yapıp karara varıyorlar.

Ads.txt Çalışma Mantığı

Ads.txt dosyası yetkili ortakların yani satıcıların herkese açık olarak bulunduğu ve aynı zamanda programatik alıcılara envanter olarak sunulan bir yapıdır. Site sahipleri Ads.txt yapılandırmasını ana dizinlerinde bulundururlar. Programatik alıcılar bu şekilde birçok siteyi ele alarak kendi dağıtım listelerini oluştururlar. OpenRTB protokolüyle hazırlanmış dağıtıma müsait bu envanterleri kendi sistemleri üzerinden uygun birşekilde listeleyebilir ve erişilebilir hale getirirler.

Örneğin yukarıda bahsettiğimiz şekilde OpenRTB protokolüne uygun www.orneksite.com adlı sitenin anadizininde Ads.txt dosyasına bir alıcı olarak erişiyorsunuz böylece mevcut sitenin hangi reklam gösterim şirketlerine izin oluşturduğunu yani kimleri yetkili satıcı olarak konumlandırdığını , yayıncı kimliği gibi verilere erişebiliyorsunuz.

Ads.txt Dosya Yapılandırması Nasıl Olur?

Basit bir örnekle inceleyelim;
http://websiteniz.com/ads.txt : dosyanızın bulunduğu konum.

Yapılandırma Protokolü:

< SSP/Exchange Domain >, < SellerAccountID >, < PaymentsType >, < TAGID>

greenadexchange.com, 12345, DIRECT, AEC242
blueadexchange.com, 4536, DIRECT
silverssp.com, 9675, RESELLER

Not: Yetkili satıcıların yayıncı kimliği “SellerAccountID” kısmında bulunur.
Bir reklamveren bu şekilde yayımlama sorumluluğu vereceği yetkilendirilmiş kimliklerin listesine erişebilir.

Detaylı yapılandırma kılavuzuna erişmek için IAB Tech. Lab’ın hazırladığı Ads.txt Specification Version 1.0.2 dökümanını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap