Anasayfa Adsense Ad Exchange Nedir? Neye Yarar?

Ad Exchange Nedir? Neye Yarar?

Yazan Can Cankıran

Ajanslar, reklam verenler ve büyük kuruluşlar AdX mantığı üzerinde her zaman etkili bir temele dayanan reklam faaliyetleri gerçekleştiriyor. Herkesçe kafa karışıklılığı olan bu etkili reklam alışverişi aslında nasıl işliyor? Ad Exchange sistemini ve işleyişini yakından tanıyalım.

Reklam değişimi dediğimiz kavramın sürekli döngü içersinde olduğunu ve takip edilemez olduğunu gösteren bir şema. Gerçek zamanlı ve istatistiksel olarak değişen teklif usülü kullanıcıya yansıtılan reklam borsasının resme sığdırılmış biçimi diyebiliriz.

Ad Exchange(AdX) Nedir?

Resimli ve videolu içeriklerle yansıtılan bir mobil reklam envanteri olan Ad Exchange yani reklam değişimi yada takası dediğimiz, her türden kuruluşlarla beraber reklamverenlerin gerçek zamanlı olarak teklif usülü çalışan bir reklam alanı satın alma sisteminin olduğu dijital bir pazardan ibarettir.

Kimler AdX Kullanır?

Ajanslar ve reklamverenler Demand-Side Platform yani tek bir platform üzerinden birden fazla reklam alımlarını ve bununla alakalı yayıncı verileri yönetebilirler yada kendilerine ait sistemleri kullanırlar.

Reklam Gösterimi Nasıl İşliyor?

Ad Exchange basit bir mantıkla reklam havuzudur. Burada reklam yayıncıları ve reklamverenler bir araya geliyor. Ad Exchange ile reklamverenler kullanıcıların bir şey satın almalarını hedeflediğini varsayarak onlara doğru reklamı yansıtıyor ve bunu yukarıda bahsettiğimiz Demand-Side mantığını kullanarak yapıyor. Reklam gösterimi hedef kullanıcıların teknik olarak gün içersinde hangi saat aktif olduğu, giriş yaptığı cihaz, tıklama hareketleri, reklamlara olan etkileşimleri gibi birçok izlenimi göz önünde bulundurarak bu gösterimi gerçekleştiriyor.

Ad Exchange Bizim için Neden Önemlidir?

Basitçe reklam almanın yada satmanın en etkili yolu bu olduğu için diyebiliriz. Bu yöntemle AdX kullananlar hiçbir ikili diyaloğa girmeden herhangi bir engel ile karşılaşmadan doğrudan reklam alabilirler.

Reklam Kuruluşları Ne Yapıyor?

Bu durumda AdX ‘ten farklı olarak yaptıkları iş bu; piyasayı yönetebilmek. Bu işi tamamen kendi envanterlerine topluca reklam alarak yapıyorlar ve kar payı koyarak satabiliyorlar ve biryandan bu durum sektör için dezavantaja dönüşüyor. Reklam kuruluşlarının iş modeli tam olarak bu şekilde işliyor. Ancak teklif usülüne dayanan bir sistem olan Ad Exchange araya girdiğinde bu yöntem ile dezavantaj büyük bir avantaja dönüşüyor. Artık çoğu diğer kuruluşlar, reklamlarını AdX üzerinden yürütüyor. Böylece stoklanan uçuk reklam fiyatları politikası tamamen yerle bir oluyor.

Private Exchange Nedir?

Yayıncılar tam olarak Private Exchange yani Özel Değişim ile sürekli çalıştığı gruplara yada kişilere reklamlarını yoğunlaştırmak isteyebilirler, 3. şahıslarla çalışmak istemeyebilirler veya açıktan teklif usülü çalışmak istemeyebilirler. Verilerini bu şekilde yönetebilecekleri onları daha çok amaç odaklı, kontrolü ellerinde tuttuğu bir iş yönetimine dahil edeceği Private Ad Exchange sistemine tam olarak bu yüzden dahil olurlar.

Supply-Side’ın, Demand-Side Platformundan Farkı Tam Olarak Nedir?

Aslına bakarsanız fark neredeyse çok azdır. Mantık genel olarak aynı işler, S.S.P devreye girdiğinde işlerinizi daha sıkı kontrol edersiniz yüzeysel bir reklam yayıncısı olmaktan çok verilerinizi optimize etmenize, istatistik tutup potansiyel alıcıya fiyat yada başka bir önemli gerekçe ile daha etkili ulaşmanıza sebep olur. Yani birnevi aynı kategori altında yoğunlaşmış iki farklı tercihtir.

AdX Borsasının Ayakta Durmasına Kimler Destek Oluyor?

Ad Exchange yani reklam takası yada teklif usülü satın alma her nederseniz; Google, Rubicon Project, OpenX, AppNexus ve Yahoo gibi büyük kuruluşlar var. Burada bahsettiğimiz reklam teknolojisi adı altında bulunan büyük kuruluşlardır ve her daim reklam yayımcılarına özel fırsatlar oluşturmaktadırlar.

Peki Bu Kuruluşlara Kim Destek Oluyor, Tüm Mecrayı Onlar Mı Yönetiyor?

Aslına bakarsanız biraz öyle. AdX takip operatörleri tüm alıcılara gösterim izni sağlamaktan, alıcıların yayınlara erişmesinden yani bunun takibinden olabildiğince sorumludurlar. Bahsettiğimiz büyük şirketler her gün her saniye nekadar veri analizi yapıldığını, bunların neler olduğunu hiçbir zaman tam olarak detaylı takip edemezler çünkü bu süreçte milyonlarca veri akar gider kimin ne sattığını yada ne satın aldığını bilemezler. Kaçırılan tonla veri vardır ama bu sistemi ayakta tutanlarda onlardır. Kısaca sisteme herhangi bir dezavantajı yoktur işleyiş herkes için aynıdır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

WhatsApp chat