Anasayfa SMM A/B Testi Nedir Nasıl Yapılır ?

A/B Testi Nedir Nasıl Yapılır ?

Yazan Can Cankıran

A/B testi, basit şekilde açıklamak gerekirse, bir web sitesinin ya da uygulamanın eski ve yeni olmak üzere iki versiyonunu arasında, hangisinin daha iyi olduğunu anlamak için yapılan karşılaştırmadır. Testlerde, kullanıcılara versiyonlar rastgele olarak gösterilir, daha sonra da kullanıcıların hangi versiyondan daha memnun olduğunu anlamak için istatistiksel analizler yapılır. Bu test sayesinde, yapmayı düşündüğünüz değişikliğin etkileri hakkında fikir sahibi olabilir ve web sitenizde yapacağınız değişikliklere daha net şekilde karar verebilirsiniz.  Bu testin en büyük özelliği, yapacağınız değişiklerle ilgili sahip olduğunuz konumu ‘’böyle düşünüyoruz’’dan ‘’bunu biliyoruz’’a çevirmesidir.  Değişikliklerin aldığı tepkiyi kendi belirlediğiniz ölçütlere göre değerlendirebilir ve hangi değişiklikleri tutup hangileirni kaldırmanız gerektiğine daha net karar verirsiniz.

A/B Testing Nasıl Çalışır

               A/B Testing yapabilmek için, bir web sayfası ya da uygulama sayfasını geliştirir ve aynı içeriğe sahip ama görünüş ve işleyiş olarak farklı olan ikinci bir versiyon oluşturursunuz. Değişikliğin boyutu tamamen size kalmıştır. İki versiyon arasındaki tek fark yeni versiyonda sayfanın tepesinde bir başlık olması da olabilir sayfayı sıfırdan tasarlamış da olabilirsiniz. Bu durumda, ziyaretçilerinizin rastgele seçilmiş yarısı (kontrol grubu) sayfanın orijinal halini görürken, geri kalan yarısı (deney grubu) değiştirilmiş hali görür. Kontrol ve deney gruplarının farklı versiyonlarla yaşadığı deneyimölçülür ve analizi yapılır. Böylece değişimin negatif mi pozitif mi etki ettiği görülür.

Neden A/B Testing Yapmalısınız ?

               A/B Testing, sonuçları toplarken size, dikkatli şekilde, kullanıcı deneyimine uygun olacak değişiklikler yapma imkanı tanır.  Bu şekilde hipotezler oluşturur ve neden belli öğelerin ve değişikliklerin kullanıcı davranışı üzerinde etkili olduğunu öğrenirsiniz. Aynı zamanda, yapmayı planladığınız bir değişikliğin ya da sitenizde bulunan bir öğenin neden kötü etki ettiğini de daha iyi gösterir.

               A/B testing sayesinde, kullanıcı deneyimi anlamında sitenizi devamlı olarak geliştirebilirsiniz.  Örnek vermek gerekirse  bir BTB (Business to business – şirketler arası pazarlama) şirketi, açılış sayfalarında yapılacak bir takım değişiklikler ile satış hacmini artırmayı amaçlıyor. Bunu başarmak için, sitedeki başlık, görseller, genel sayfa düzeni gibi konularda değişiklikler yapması gerekiyor olabilir. Hangi değişikliklerin gerekli olduğu ve olumlu etki ettiği, A/B testing ile net şekilde ortaya konulabilir.  Zaman içinde, etki etmeyen ya da kötü etki eden değişiklikleri ortadan kaldırıp, olumlu etki eden değişiklikleri yaparak ortaya iyi bir sonuç çıkarabilirsiniz.

A/B Testi Süreci

               A/B Testi sürecinde izlemeniz gereken yol aşağıdaki gibi olmalıdır. Bu adımlar, dünyanın birçok yerinde kabul edilmiş standartlardır.

  • Veri Toplama: Veri toplamak A/B testi öncesinde atılması gereken bir adımdır. Elinizdeki verileri doğru okursanız, onlar size sitenizi optimize etmeye nereden başlamanız gerektiğini söyleyecektir. 
  • Hedef Saptama: A/B testi yaparak yakalamaya çalıştığınız dönüşüm oranına karar verirseniz, yaptığınız değişikliklerin başarılı olup olmadığını görebilmek için elinizde bir değer olur. Hedefin ne olduğuna karar vermek tamamen sizin elinizdedir ve beklentinize göre değişir. Kendinize hedef olarak, daha fazla kişinin sitenize üye olmasını da seçebilirsiniz ya da sadece bir butona tıklayan kullanıcıların artmasını da seçebilirsiniz.
  • Hipotezler Oluşturmak: Hedefinizi belirledikten sonra A/B testi fikirlerinizi ve hipotezlerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Aklınızda, siteyi şu anki durumundan daha iyi noktaya götürecek değişiklikler varsa bunları listeler beklenen etki, uygulama zorluğu gibi kriterlere göre öncelik verirsiniz.
  • Varyasyonlar Yaratın: A/B testi için tasarladığınız varyasyonları, A/B testing  uygulamaları ile (Optimizely gibi)  web sitenizde ya da mobil uygulamanızda kullanıma sokmak için oluşturun. Bir butonun renginde yapılan değişiklik, sayfa öğelerinin yerlerinde yapılan değişiklik ya da daha kapsamlı bir değişiklik olabilir.
  • Testi Uygulamaya Koyun: Yapacağınız deneyi başlatın ve ziyaretçilerin siteye girişini bekleyin. Bu süreçte, sitenize gelen ziyaretçiler, kontrol ya da deney grubuna rastgele atanacaktır. Her deneyim ölçülür ve birbirleriyle karşılaştırılır.
  • Sonuçları Analiz Edin: Deney tamamlandığında, sonuçları analiz etmenin zamanı gelmiş demektir. A/B testi için kullandığınız yazılım, deneyden elde edilen verileri sunacak ve sayfanın iki versiyonunun nasıl performans verdiğini, ikisi arasında istastiksel açıdan kayda değer bir fark olup olmadığını gösterecektir.  

               Eğer değişikliklerin olduğu versiyonun sonuçları daha başarılı ise tebrikler ! A/B testi sonucunda sitenizi bir adım ileri götürmeyi başardınız. Şimdi, bu deneyden  öğrendiklerinizi sitenin ya da uygulamanızın başka noktalarına taşıyıp taşıyamayacağınızı öğrenme zamanı. Eğer deneyiniz hiçbir anlamlı sonuç vermediyse ya da negatif bir sonuç verdiyse üzülmeyin.  Bu deneyi bir öğrenme tecrübesi olarak görün ve test edebileceğinizi yeni hipotezler oluşturun !

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap